wtorek, 26 września 2023

Konferencja „Ziemiaństwo – polska tożsamość...


 

Czerniejewo - wrzesień 2023


    I Międzynarodowa Konferencja „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, odbyła się w pałacu w Czerniejewie w dniach 23, 24 września 2023 roku. Podsumowanie i program Konferencji podaję za portalem https://pojezierze24.pl.

Wielki sukces konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” w Czerniejewie!

    Dzisiaj zakończyła się dwudniowa I Międzynarodowa Konferencja „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbywała się w pałacu w Czerniejewie. Na Konferencję, która była naturalną kontynuacją trzech edycji Festiwalu HistorycznegoTajemnice Trzech Stuleci”, złożyło się ponad 17 prelekcji, panel dyskusyjny, projekcja filmu historycznego, sześć wystaw oraz Kiermasz Książki Historycznej i Kiermasz Rękodzieła. Jedną z największych atrakcji Konferencji była wystawa mieczów samurajskich (m.in. pochodzących z XV/XVI wieku) z kolekcji śp. gen. bryg. Sławomira Petelickiego, twórcy jednostki specjalnej GROM!
    W piątek, 22 września do pałacu w Czerniejewie zaczęli przyjeżdżać prelegenci i goście z całej Polski i Europy. Wszystko za sprawą I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbyła się w pałacu w sobotę i niedzielę. Konferencja była naturalną kontynuacją trzech edycji Festiwalu HistorycznegoTajemnice Trzech Stuleci” Organizatorem Konferencji był Karol Soberski i jego Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”.
- Celem Konferencji było przywrócenie pamięci o dziejach ziemiaństwa, historii pałaców, dworów i innych zabytków tworzących dawne majątki ziemskie, które są współcześnie zapomniane i wymazane z kart historii. Poprzez Konferencję chcieliśmy przypomnieć miejsca, ludzi i wydarzenia związane z majątkami ziemskimi rozsianymi po całej Polsce, a także zwrócić uwagę na pałace, dwory i zabytki z tych majątków, które współcześnie są odnawiane, restaurowane i przywracane do życia. Poprzez Konferencję promowane było też regionalne dziedzictwo kulturowe – mówi Karol Soberski, pomysłodawca i główny organizator Konferencji, prezes Fundacja Historycznej „Przywracamy Pamięć.     W bogatym programie Festiwalu znalazło się 17 prelekcji, które wygłosili znani w Polsce muzealnicy, odkrywcy, dziennikarze, regionaliści, archeolodzy czy pisarze. W tym gronie znaleźli się: Karol Soberski, Joanna Gliwa, Magdalena Woch, Marzena Jaworska, dr Andrzej Prinke, Paulina Maciejewska, Piotr Maszkowski, Radosław Herman, Antoni Łęszczak, Mirosław Garniec i Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Jacek Jurczakowski, Paweł Becker, Dariusz Garba, Dorota Markowska-Bochenek, Jan Nowicki, Krzysztof Krzyżanowski i Sebastian Mazurkiewicz.
    W sobotę odbył się także panel dyskusyjny pt. „Utracone decorum, czyli niemiecka grabież dóbr kultury z majątków ziemskich”, który poprowadził Krzysztof Krzyżanowski. Udział wzięli: Magdalena Woch, dr Andrzej Prinke, Antoni Łęszczak, Dariusz Garba, Piotr Maszkowski, Paweł Becker i Karol Soberski.     Natomiast nocną atrakcją Konferencji w sobotę była projekcja filmu pt. „Śladami Pana Samochodzika po Pojezierzu Myśliborskim” na podstawie powieści Zbigniewa NienackiegoKsięga strachu” i spotkanie z producentem filmu Robertem Lewandowskim.

Prelegenci, goście specjalni i organizatorzy I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” przed pałacem w Czerniejewie - fot. Maciej Ranke https://pojezierze24.pl/
Prelegenci, goście specjalni i organizatorzy I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” przed pałacem w Czerniejewie - fot. Maciej Ranke https://pojezierze24.pl/
 
    Z kolei w gronie zaproszonych goście specjalnych byli: Agnieszka Petelicka, Dorota Majdan, Danuta Weber, Aleksander Wielgórski, Radek Jaworski, Piotr Karsznia i Robert Lewandowski.
Dwudniową Konferencję, podzieloną na trzy bloki, prowadzili: Maria Swoboda, Lidia Pietrzak i Marcin Perliński.
    Oprócz prelekcji, uczestnicy Festiwalu mogli zwiedzić aż sześć wystaw: ekspozycję starych samochodów i dorożek, która była prezentowana na zielonym zapleczu pałacu, ekspozycję „Ołowiane znaki pieczętne”, czyli wystawę plomb z kolekcji Aleksandra Wielgórskiego z Warszawy, oryginalne „Grafiki Mistrzów: Chagall, Dali, Picasso...” kolekcjonera z woj. kujawsko-pomorskiego, „Ślady” – wystawę fotograficzną Radka Jaworskiego oraz wystawę malarską Danuty Weber pt. „Zagadkowi arystokraci”.
    Jednak największą atrakcją Konferencji była wystawa mieczów samurajskich (m.in. pochodzących z XVI wieku) z kolekcji śp. gen. bryg. Sławomira Petelickiego, twórcy jednostki specjalnej GROM, które przywiozła jego żona Agnieszka Petelicka, prezes Fundacji GROM Siła i Honor.
    Był też niezwykły artystyczno-edukacyjny performance pod hasłem „Świat melodii węgla i papieru”, czyli spotkanie z gościem specjalnym Piotrem Karsznią (rysownik, twórca murali, autor książek, znawca historii militarnej, regionalista, ale przede wszystkim artysta malarz, rysownik i dokumentalista programu TVP red. Adama Sikorskiego „Było... nie minęło”).
    Tradycyjnie już Konferencji/Festiwalowi towarzyszył Kiermasz Książki i Rękodzieła Historycznego.

– Jako organizator, nie będę ukrywał, że Konferencja zakończyła się wielkim sukcesem zarówno organizacyjnym, jak i frekwencyjnym, ponieważ wszystkie prelekcje odbywały się przy pełnej sali. Przede wszystkim jednak, jestem szczęśliwy, że do pięknego pałacu w Czerniejewie przyjechali wszyscy zaproszeni przeze mnie prelegenci i goście, i mogliśmy pokazać, poprzez wykłady, jak wielka siła i moc drzemie w historii pałaców, dworów, majątków ziemskich i wszelkich sekretach z nimi związanych – podkreśla K. Soberski.
(Oryginał: https://pojezierze24.pl/aktualnosci/wielki-sukces-konferencji-ziemianstwo-polska-tozsamosc-dwor-polska-tradycja-w-czerniejewie)

Sala Belkowa - konferencyjnaSala Balowa - koncertowaDo Pokoju Hrabiego i Oranżerii

M i M Garniec - „Siedziby szlachty pruskiej na Warmii i Mazurach - historie, miejsca, dziedzictwo"
Magdalena Woch - „W kręgu arystokratycznych tradycji na dworze Hochbergow"Piotr Karsznia - „Świat melodii węgla i papieru”
„Bankierzy Tajemnic: zagadki pałaców Kołdrąb – Mielno – Popowo Podleśne – Popowo Ignacewo”Jacek Jurczakowski - „Radomin w czasach rodziny Junosza Rościszewskich”Radosław Herman - „Staropolski przepis na dwór"
„Ołowiane znaki pieczętne”  Aleksandra Wielgórskiego - Salon Złoty

Panel dyskusyjny pt. „Utracone decorum, czyli niemiecka grabież dóbr kultury z majątków ziemskich”
Podczas wykładu - Foto https://pojezierze24.pl/
https://pojezierze24.pl/

 

Program Konferencji:

Sobota, 23 września:
9.45: otwarcie Konferencji - Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, główny organizator
Część I - prowadzący: Marcin Perliński
10.00: Karol Soberski - „Bankierzy Tajemnic: zagadki pałaców Kołdrąb – Mielno – Popowo Podleśne – Popowo Ignacewo”
10.50: Joanna Gliwa - „Dwór, pejzaż okaleczony”
11.40: Magdalena Woch - „W kręgu arystokratycznych tradycji na dworze Hochbergow w Zamku Książ w Wałbrzychu”
12.30: Marzena Jaworska - „Zespół dworsko-parkowy w Jaszczurowej. Perełka Wadowickiej Ziemi”.
13.20: dr Andrzej Prinke - „Hans Schleif (1902-1945) i okupacyjne losy zabytkowych kolekcji ziemiaństwa wielkopolskiego”
14.10: Paulina Maciejewska - „Pałac jako atrakcja turystyczna. Perspektywy rozwoju turystyki pałacowej w Polsce”
 Część II - prowadząca Maria Swoboda
15.15: Piotr Maszkowski - „Skarbowa tajemnica rodu von Moltke jako przykład powojennych losów depozytów niemieckiej arystokracji”
16.00: Radosław Herman - „Staropolski przepis na dwór. Siedziby pańskie na przestrzeni wieków”
16.50: Antoni Łęszczak - „Sekrety mebli dawnych wielkopolskich rezydencji wiejskich”.
17.40: Mirosław Garniec i Małgorzata Jackiewicz-Garniec - „Siedziby szlachty pruskiej na Warmii i Mazurach - historie, miejsca, dziedzictwo"
18.30: Jacek Jurczakowski - „Radomin w czasach rodziny Junosza Rościszewskich”
19.20: panel dyskusyjny pt. „Utracone decorum, czyli niemiecka grabież dóbr kultury z majątków ziemskich”. Prowadzi: Krzysztof Krzyżanowski. Udział wezmą: Joanna Gliwa, dr Andrzej Prinke, Antoni Łęszczak, Dariusz Garba, Piotr Maszkowski, Paweł Becker i Karol Soberski.
Nocna atrakcja Konferencji:
22.00: film pt. „Śladami Pana Samochodzika po Pojezierzu Myśliborskim” na podstawie powieści Zbigniewa Nienackiego „Księga strachu” - spotkanie z producentem filmu Robertem Lewandowskim.

Niedziela, 24 września:
Część III - prowadząca Lidia Pietrzak

10.00: Paweł Becker - „Od Nawry do Niedźwiedzia - skarby, tajemnice i niezwykłe losy dworów i pałaców ziemi chełmińskiej”
10.50: Dariusz Garba - „Zapomniana Historia. Tajemnicza Rezydencja Hitlera w Posen 1939-45"
11.40: Dorota Markowska-Bochenek - „Żałoba narodowa - moda patriotyczna w okresie powstania styczniowego”
12.30: Jan Nowicki - „Rzeczpospolita Pawłowska w latach 1767-1794”
13.20: Krzysztof Krzyżanowski - „Trudna historia pałacu w Minkowskie ze skarbami w tle”
14.10: Sebastian Mazurkiewicz - „Dobra rycerskie Września we władaniu Ponińskich herbu Łodzia”
15.15: zakończenie Konferencji

Imprezy towarzyszące
•    „Świat melodii węgla i papieru” – spotkanie z gościem specjalnym Piotrem Karsznią (artystyczno-edukacyjny performance)
•    Kiermasz Książki i Rękodzieła Historycznego
Wystawy:
•    „Japońskie militaria” – kolekcja śp. gen. bryg. Sławomira Petelickiego, twórcy jednostki specjalnej GROM
•    Ekspozycja starych samochodów, dorożek, sań, itp.
•    „Ołowiane znaki pieczętne” – wystawa plomb z kolekcji Aleksandra Wielgórskiego 
•    „Grafiki Mistrzów: Chagall, Dali, Picasso...” – wystawa grafik
•    „Ślady” – wystawa fotograficzna Radka Jaworskiego
•    „Zagadkowi arystokraci” – wystawa malarska Danuty Weber

(Oryginał: https://pojezierze24.pl/wydarzenia-imprezy/palace-dwory-skarby-wojny-tajemnice-zagadki-ostateczny-program-konferencji)


Do zobaczenia za rok 😊

Pałac w Czerniejewie
  

* zdjęcia z portalu https://pojezierze24.pl/ oraz własne CANON EOS 1300D oraz CANON PowerShot SX620 HS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz