sobota, 20 lipca 2019

Od Wojanowa do Karpnik

KarpnikiWojanów Dolina Pałaców i Ogrodów lipiec 2019
Dolina Pałaców i Ogrodów

     Park Kulturowy Kotliny Jeleniogórskiej znany pod nazwą Dolina Pałaców i Ogrodów odwiedziłam w drodze do Karpacza. Jedenaście z siedzib i rezydencji, ze względu na ich wartości artystyczne i historyczne, uznanych zostało przez Prezydenta RP za pomniki historii. Spośród nich obejrzałam zespół pałacowo-parkowy w Wojanowie, Łomnicy, Bukowcu, Karpnikach oraz pałac w Miłkowie. Każdy z nich ma różny sposób użytkowania przez obecnych właścicieli – od Muzeum Pałacowego, przez siedzibę Związku Gmin Karkonoskich do hoteli i restauracji, w związku z czym różna jest dostępność obiektów (a może niedostępność).

     Wojanów wita gości hotelem, restauracjami, kawiarnią, centrum konferencyjnym, w których odbywają się imprezy kulturalne oraz organizowane są wystawy. W Sali balowej zachowały się piękne polichromie. Uwagę zwracają oranżerie w narożach elewacji ogrodowej. Wokół pałacu rozciąga się park, a w jego pobliżu znajdują się zabudowania folwarczne.

Wojanów - oficynaWojanów - frontWojanów - od ogrodu


Wojanów - Sala balowaWojanów - Sala balowaWojanów - pałacowa sień


     Łomnica proponuje rozległy zespół pałacowo-parkowy, w którego skład wchodzą dwa! pałace, folwark i park. W tzw. Dużym Pałacu znalazło lokum pałacowe muzeum, obecnie prezentujące wystawę pt. „Trzy wieki życia w Pałacu Łomnica”. Mały Pałac (Dom Wdowy) mieści hotel z restauracją. Dawne zabudowania folwarczne pełnią funkcje gastronomiczne i handlowe. Moje zainteresowanie wzbudził sklep folwarczny, piekarnia, a szczególnie Lniany Dom Towarowy.

Łomnica - Duży Pałac - MuzeumŁomnica - Duży PałacŁomnica - Mały Pałac (Dom Wdowy)

Łomnica - Duży Pałac - MuzeumŁomnica - Duży Pałac - MuzeumŁomnica - Duży Pałac


Łomnica - Duży Pałac - MuzeumŁomnica - sklep folwarcznyŁomnica - Lniany Dom Towarowy


     Pałac w Miłkowie nosi obecnie nazwę Spiż od nazwiska dzisiejszych właścicieli. Poza hotelem i restauracją przyciąga odwiedzających browarem, który produkować będzie piwo o marce…  Spiż. Tajemnicza przeszłość pałacu kryje historię hrabiny von Lodron, która wynalazła recepturę na eliksir młodości i nieśmiertelności. Jej grobu nie odnaleziono…


Miłków - od parkuMiłków - od frontuMiłków - pałacowy korytarz

     W Parku Krajobrazowym w Bukowcu położonym na ponad stu hektarach terenu ulokowano wiele oryginalnych obiektów. W zabytkowym parku znajduje się pałac będący siedzibą Związku Gmin Karkonoskich, Herbaciarnia, Opactwo, Dom Ogrodnika, Wieża widokowa, muzeum Tajemniczy Las, Artystyczna Stodoła, Owczarnia. Ornamental Farm Bukowiec to dobrze rokujące Centrum Kulturalno-Edukacyjne.

Bukowiec - siedziba Związku Gmin KarkonoskichBukowiec - zabudowanie folwarczneBukowiec - Owczarnia

Bukowiec - Artystyczna StodołaBukowiec - Dom OgrodnikaBukowiec - Herbaciarnia

Bukowiec - garaż na tyłach muzeumBukowiec - Artystyczna Stodoła - piecyk w KawiarenceBukowiec - muzeum Tajemniczy Las

     Neogotycki pałac o nazwie Zamek Karpniki mieści luksusowy hotel i restaurację, niestety zupełnie niedostępne do zwiedzania, o czym informują liczne tabliczki, szyldy, plakietki, itp. Nieprzeciętnej urody budowla z uroczą wieżą, wewnętrznym dziedzińcem, średniowieczną fosą położona jest wśród rozległego parku krajobrazowego. Miłym akcentem (jedynym?) było pasące się obok zamku bydło rasy szkockiej – kudłate i przesympatyczne.

Szkocka rasa bydłaKarpniki - wejście do Zamku Karpniki - zniechęcająca tabliczka


Karpniki - Zamek od płnKarpniki - Zamek od płn-wschKarpniki - od strony stawu


Karpniki - dziedziniec zamkowyKarpniki - Most do ZamkuKarpniki - zamkowa fontanna


   Zespoły pałacowo-parkowe Kotliny Jeleniogórskiej, położonej w granicach Dolnego Śląska, tak odmienne od obiektów Wielkopolski czy Mazowsza, przyciągać będą turystów nie tylko różnorodną architekturą, urokliwymi parkami krajobrazowymi, ale przede wszystkim, niezwykle skomplikowaną, intrygującą i nie do końca odkrytą przeszłością. Cieszy fakt podnoszenia z ruin wiekowych budowli, dzięki inicjatywom rozmaitych podmiotów, w tym osób prywatnych. Założyciele Fundacji Rozwoju Krajobrazu Kulturowego Dominium Łomnica – małżeństwo von Küster – odkupiło i odbudowało dobra w Łomnicy należące do ich przodków, o czym opowiada film, który obejrzałam w piwnicznej salce kinowej Dużego Pałacu. Oby więcej takich projektów udało się zrealizować.

* zdjęcia własne

1 komentarz: