wtorek, 23 czerwca 2015

Nieborów - dwie noce muzeów w czerwcu.

Nieborów - Pałac Radziwiłłów

NIEBORÓW – PAŁAC RADZIWIŁŁÓW – FOTORELACJA


Właścicielami pałacu w Nieborowie byli kolejno:

Od 1694 r. kardynał Michał Stefan Radziejowski;
Od 1705 r. Towiańscy, Łochoccy, Lubomirscy;
Od 1766 r. Michał Kazimierz Ogiński;
Od 1774 r. do 1831 r. Michał Hieronim Radziwiłł;
Od 1841 r. Michał Gedeon Radziwiłł;
Od 1864 r. Zygmunt Radziwiłł;
Od 1879 r. do 1903 r. Michał Piotr Radziwiłł;
Od 1906 r. Janusz Franciszek Radziwiłł;
Od 1940 r. Edmund Radziwiłł;
Od 1945 r. Muzeum Narodowe.


Janusz Franciszek RadziwiłłKardynał Michał Stefan RadziejowskiMichał Hieronim Radziwiłł     


    W pałacu zgromadzono pokaźną kolekcję dzieł sztuki europejskiej i światowej wybitnych twórców malarstwa i rzeźby a także mebli czy przedmiotów sztuki użytkowej i zdobniczej. Najbardziej znacząca była jednak galeria obrazów, w głównej mierze zgromadzona przez Michała Hieronima Radziwiłła obejmująca ponad 600 eksponatów.

Lew przed Pałacem RadziwiłłówPałacu strzegą dwa lwy (w stylu Antonia Canovy?), ale jak to lwy, syte i nie niepokojone, całymi dniami i nocami śpią „kamiennym” snem.


Przed Pałacem Radziwiłłów
Pałac stojący za samochodem wystawił 318 lat temu niderlandzki architekt Tylman z Gameren a samochód stojący przed pałacem, 12 lat temu, wykonali Japończycy z koncernu samochodowego.

Tympanon z herbami Oginiec i PogońUchylone okienko na II piętrze pałacu otwierałam własną ręką!

Obok niego znajduje się fronton z bogato rzeźbionym tympanonem z herbem właściciela Michała Kazimierza Ogińskiego – Oginiec i herbem jego żony Aleksandry Czartoryskiej – Pogoń.Nad tympanonem dumny posąg Bachusa spogląda w dal.Tympanon z herbem Radziwiłłów Trąby
Podobny tympanon z płaskorzeźbami znajduje się w elewacji ogrodowej pałacu prezentując herb Trąby - kolejnych właścicieli dóbr nieborowskich Radziwiłłów.


Przed pałacem od strony barokowego ogrodu widać sezonowo zmieniające się nasadzenia na tzw. parterze kwiatowym. 

Kwiecień 2015
Czerwcowe nasadzenia na parterze kwiatowym. Czerwiec 2015

Plany pałacu Radziwiłłów w Nieborowie

 

Plan Pałacu Radziwiłłów w NieborowiePlany pałacu pozwalają zorientować się w układzie pomieszczeń, z których tylko część jest udostępniona do zwiedzania dla wszystkich gości – na parterze wejście znajduje się w Wieży, następnie przez Westybul ze sklepem muzealnym przechodzi się Korytarzem Rzymskim do głównej Sieni i Klatki Schodowej prowadzącej na piętro.
Plan Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie
Zaczynając zwiedzanie od Sali Białej podziwiamy Gabinet Żółty, Sypialnię Wojewody, Gabinet Zielony, Małą Jadalnię, Salon Czerwony, Sypialnię Księstwa, Buduar aż do Gabinetu Bibliotecznego.

Na osi pierwszego piętra umieszczono pomieszczenie najbardziej mnie interesujące,

     BIBLIOTEKĘ!


Szafy biblioteczne w Pałacu Radziwiłłów w NieborowieBiblioteka w Pałacu Radziwiłłów w NieborowieBiblioteka Michała Hieronima Radziwiłła liczyła pod koniec jego życia ponad 6000 starodruków.Szafa biblioteczna w Pałacu Radziwiłłów w NieborowieBiblioteka w Pałacu Radziwiłłów w NieborowieMahoniowe szafy biblioteczne (było ich trzynaście), w których przechowywano zabytkowe Księgi.


                  _______________________________________Stanisław August Poniatowski odwiedził Nieborów w 1785 roku, co zostało upamiętnione w postaci obrazów przedstawiających monarchę, a zawieszonych w Bibliotece, Małej Jadalni i Głównej Klatce Schodowej.


Stanisław August PoniatowskiJeden z portretów Stanisława Augusta Poniatowskiego wiszący na ścianie Biblioteki razem z innymi portretami ówczesnych władców Europy.


Stanisław August Poniatowski wg. Marcello Bacciarellego
Stanisław August Poniatowski w stroju koronacyjnym, obraz Marcello Bacciarellego z 1768 roku wiszący na ścianie Głównej Klatki Schodowej wiodącej na pierwsze piętro pałacu.
Stanisław August PoniatowskiAnonimowy, zapewne włoski malarz XVIII wieku, namalował obraz "Stanisław August Poniatowski w mundurze komendanta szkoły kadetów". Obraz wisi na ścianie Małej Jadalni obok schodów prowadzących na drugie piętro pałacu.


Twórcą Globusów przedstawiających Ziemię i Niebo był kartograf z Wenecji - Vincenzo Coronelli . Globusy te należały kiedyś do późniejszego króla Francji Ludwika XVIII.


Globus Vincenzo Coronelli
Globus Vincenzo CoronelliPlan zespołu pałacowo - ogrodowego.Plan zespołu pałacowo - ogrodowego


Róża w ogrodzie nieborowskimGlicynia w ogrodzie nieborowskimGlicynia w barokowej części ogrodu nieborowskiego sąsiadująca z rosarium.


Magnolia w ogrodzie nieborowskimRododendrony w ogrodzie nieborowskimRododendrony rosnące od strony ogrodowej pałacu mieniły się ciepłymi kolorami tęczy: od fioletowego przez różowy, czerwony do pomarańczowego.


Wczesnowiosenna magnolia obsypana białym kwieciem.

Kolumna z orłem w ogrodzie nieborowskimPlatan w ogrodzie nieborowskimJeden z platanów posadzonych za pałacem, jako pierwszy w Polsce, w 1770 roku .
Kolumna z orłem w parku pałacowym w jego części francuskiej barokowej.


Alejka w ogrodzie barokowym w NieborowiePary Młode podczas Ślubnych Sesji Fotograficznych chętnie pozują na alejkach biegnących od pałacu.


Trawnik ze stokrotkami w ogrodzie barokowym w Nieborowie


Po tych stokrotkach, podczas Ślubnych Sesji Zdjęciowych, spacerują szczęśliwe Pary Młode.Mój pobyt w Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie.


Schody z Małej Jadalni Pałacu w NieborowieSchody prowadzące z Małej Jadalni na pierwszym piętrze pałacu do pokoi gościnnych ulokowanych na drugim piętrze.


Galeria obrazów Pałacu w NieborowieGaleria obrazów nad schodami z Małej Jadalni na drugie piętro pałacu, na którym mieszkałam całe dwa dni.Na drugim piętrze Pałacu w Nieborowie Komplet zabytkowych mebli na drugim piętrze pałacu na wprost wejścia do Pokoju Prezydenckiego ("mojego").

Dwa portrety wiszące na ścianach Pokoju Prezydenckiego, zgodnie ze spisem inwentarzowym:


Spis inwentarzowy Pokoju Prezydenckiego Pałacu w Nieborowie


Portret Heleny z Przeździeckich Radziwiłłowej                                         Portret Karola Stanisława Radziwiłła

Karol Stanisław Radziwiłł Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa
Piec kaflowy w Pałacu w Nieborowie
Piec kaflowy na drugim piętrze pałacu. Kuchnia pałacowa w NieborowieKuchnia pałacowa z węglowym paleniskiem. Śniadanie w Sali Weneckiej                                   Schody w Palarni                    Srebra Radziwiłłów w Sali Weneckiej


 

Na spacerze w dalszej, mniej uczęszczanej części parku nieborowskiego.W angielskiej części ogrodów nieborowskichW angielskiej części ogrodów nieborowskichStare bezzębne lwisko w angielskiej części ogrodów nieborowskich w mniej uczęszczanej części ogrodu za stawami...


Rodzina łabędzi nad brzegiem stawu w kształcie litery L.

W angielskiej części ogrodów nieborowskich
W angielskiej części ogrodów nieborowskich Rzęsa na oczku wodnym za stawem, w kształcie węgielnicy.

Mostek w grobli między nieborowskimi stawami w części angielskiej ogrodu.

W angielskiej części ogrodów nieborowskichDąb Tadeusza Kościuszki w angielskiej części ogrodów nieborowskich
Dąb posadzony w 200 rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki w 1946 roku.

„Tajemniczy ogród” w Nieborowie – ścieżka prowadząca do spokoju, wyciszenia, harmonii …


Nieborów - Kolekcja Radziwiłłów - Wydawnictwo VOYAGER
*zdjęcia własne oraz z książeczki "Nieborów - Kolekcja Radziwiłłów"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz