poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Tajemnice Dzieł Sztuki, Wielkie Sekrety Arcydzieł Sztuki

 

  Joanna Łenyk-Barszcz, Przemysław Barszcz


FRONDA - 2019 - 2021
     Tym razem, recenzując książki, skorzystałam z możliwości, jakie daje AI, swoje uwagi umieszczając na końcach tekstów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję (?).

    "Tajemnice Dzieł Sztuki" to książka, która wyróżnia się spośród licznych publikacji poświęconych sztuce dzięki swojej wyjątkowej głębi i oryginalnemu podejściu do tematu. Autorka zabiera czytelnika w fascynującą podróż przez historię sztuki, odkrywając niezwykłe tajemnice ukryte w najbardziej znanych dziełach sztuki. Nie ogranicza się jedynie do opisu poszczególnych obrazów czy rzeźb, lecz penetruje je z perspektywy naukowej, filozoficznej i kulturowej. Jej analiza nie tylko odkrywa techniki artystyczne i kontekst historyczny, w którym powstały dzieła, ale również zagłębia się w ich symboliczne znaczenie i wpływ na współczesną kulturę.
    Co wyróżnia tę pozycję, to unikalne spojrzenie autorki na znane arcydzieła, które często prowadzi do zaskakujących wniosków i interpretacji. Joanna Łenyk-Barszcz nie boi się podjąć trudnych tematów czy kontrowersyjnych aspektów sztuki, co czyni jej książkę niezwykle angażującą dla czytelników poszukujących głębszej refleksji nad znaczeniem sztuki w życiu człowieka oraz poszerza potencjał książki do inspiracji dalszymi dyskusjami czy refleksją nad sztuką. W "Tajemnicach Dzieł Sztuki" można dostrzec pewne filozoficzne aspekty, które wpływają na jej naukowość. Autorka podejmuje filozoficzne kwestie dotyczące sztuki, takie jak jej znaczenie, funkcje społeczne czy relacja między twórcą a widzem. Te refleksje prowadzą do głębszej analizy dzieł sztuki i ich kontekstu kulturowego. Podchodząc do analizy dzieł sztuki w sposób naukowy, odwołuje się do metodologii naukowej oraz korzysta z narzędzi badawczych takich jak analiza ikonograficzna, semiotyka czy analiza formalna. Naukowość tej  książki opiera się na teorii sztuki oraz odwołuje się do aktualnych badań naukowych w dziedzinie historii sztuki i teorii estetyki.
    "Tajemnice Dzieł Sztuki" to książka, która może zainteresować początkujących czytelników poszukujących podstawowej wiedzy na temat znanych dzieł sztuki, jednak dla osób bardziej zaawansowanych w dziedzinie sztuki może okazać się zbyt powierzchowna i pozbawiona nowatorskich spostrzeżeń, gdyż większość przedstawionych informacji może być już im znana. Styl pisania autorki bywa niezbyt przystępny dla mniej doświadczonych czytelników, co może utrudnić zrozumienie niektórych koncepcji czy pojęć związanych ze sztuką. Obfituje w naukowe terminy obce popularnemu charakterowi publikacji. Opisy zdjęć zawierające fragmenty tekstu książki nierzadko świadczą o poczuciu humoru autorki. Natomiast lokalizacja ilustracji nastręczać może pewne kłopoty utrudniające lekturę.
Wielkie nazwiska i dzieła, którym autorzy poświęcili karty pierwszego tomu z pewnością zachęcą czytelników do lektury kolejnych części wydawnictwa: Michał Anioł, Leonardo da Vinci, Caravaggio, Jan Matejko, a także Drzwi Gnieźnieńskie, Baldachim pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, Płaskorzeźby na kamienicy, Manuskrypt Wojnicza, Kaplica Templariuszy, itd.
    Badanie ukrytych znaczeń dzieł sztuki jest próbą odpowiedzi na szkolne pytanie: Co autor miał na myśli? Jednakże między interpretowaniem sekretów uwiecznionych w arcydziełach sztuki a nadinterpretacją symboliki zakodowanej w artystycznej przestrzeni istnieją zasadnicze różnice. Niestety, nadinterpretacja bywa nierzadko nadużywana celem udowodnienia własnych tez. W pracy Joanny Łenyk-Barszcz znajdziemy wiele studiów podejmujących wysiłki dotarcia do informacji zaszyfrowanych w dziełach sztuki.
 
"Stworzenie Adama" - Michał Anioł"Ostatnia Wieczerza" - Leonardo da Vinci"Bachus" - Caravaggio

 
     "Wielkie Sekrety Arcydzieł Sztuki", autorstwa Joanny Łenyk-Barszcz, stanowi wyjątkową publikację, która nie tylko prezentuje fascynujące aspekty najważniejszych dzieł sztuki, ale również wprowadza czytelnika w głęboką analizę naukową ich treści. Autorka nie ogranicza się jedynie do opisów dzieł sztuki, lecz penetruje je z perspektywy naukowej, wykorzystując narzędzia z dziedzin takich jak historia sztuki, psychologia, socjologia czy semiotyka. Jej podejście obejmuje zarówno badanie kontekstu historycznego, w którym powstawały poszczególne arcydzieła, jak i analizę technik artystycznych oraz symboliki użytej przez twórców. Wzięła pod lupę m.in. dzieło Vincenta van Gogha pt. „Gwiaździsta noc”, „Zagadka Hitlera” autorstwa Salvadora Dali, „Tysiącletnie królestwo” Hieronima Boscha, „Dziwny ogród” Józefa Mehoffera czy „Krzyk” Edvarda Muncha.
    Jednym z najbardziej porywających aspektów tej książki jest sposób, w jaki autorka ożywia poszczególne obrazy i rzeźby, ukazując ich głębsze znaczenie i wpływ na kulturę oraz społeczeństwo. Książka nie tylko dostarcza wiedzy na temat poszczególnych dzieł, ale również inspiruje do refleksji i własnych interpretacji. Czytelnik po lekturze "Wielkich Sekretów Arcydzieł Sztuki" na pewno spojrzy na znane mu obrazy czy rzeźby w zupełnie inny sposób, dostrzegając w nich nowe, głębsze znaczenia. Joanna Łenyk-Barszcz przedstawia nie tylko historię i kontekst powstania tych dzieł, ale także odkrywa ich ukryte znaczenia, symbolikę i techniki użyte przez artystów oraz inspiracje i kontrowersje, które je otaczają.
    Choć książka ma tytuł sugerujący odkrywanie sekretów, to w rzeczywistości większość przedstawionych informacji może być już znaną lekturą dla osób zainteresowanych sztuką. Brak jest konsekwencji w podejściu do poszczególnych dzieł - niektóre są bardziej szczegółowo analizowane, podczas gdy inne są traktowane powierzchownie. Dla czytelników interesujących się ciekawostkami ze świata sztuki książka autorstwa pp. Barszczów będzie emocjonującą pozycją. Dla bardziej wymagających czytelników może jednak wydać się nie do końca satysfakcjonującą. W omawianej publikacji znajdują się głębokie dyskusje nad interpretacją dzieł sztuki, uwzględniające różnorodne perspektywy badawcze. Autorka nie unika również kontrowersyjnych tematów czy interpretacji, co czyni lekturę niezwykle angażującą dla osób poszukujących wiedzy na temat sztuki oraz dodaje tej książce wartości i zachęca do dalszych dyskusji na temat sztuki.
    Osadzenie interpretacji dzieł w nauce, odniesienia do mitologii, nawiązania do Biblii ukazują ich nieoczywistość i inspirują do krytycznej lektury publikacji, a także do dalszego zgłębiania problematyki "Wielkich Sekretów Arcydzieł Sztuki". Większość rozdziałów  bardziej mówi o zjawiskach naukowych niż o sztuce, a przy tym przesycone są terminami naukowymi. Nie znam wartości naukowej stawianych hipotez i głoszonych teorii, ale wielostronną analizę dzieł charakteryzuje szczegółowość do granic możliwości (a może do granic absurdu?). Pomimo tego obydwa tomy czyta się bardzo dobrze 😊
 
„Dziwny ogród” - Józef Mehoffer„Gwiaździsta noc” - Vincent van Gogh"Portret małżonków Arnolfinich" - Jan van Eyck


Autorzy:
Joanna Łenyk-Barszcz – filozof i kulturoznawca, absolwentka latynoamerykanistyki,
Przemysław Barszcz - leśnik i dziennikarz, prezes Polskiej Fundacji Przyrodniczo-Leśnej.


 * zdjęcia https://commons.wikimedia.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz