Marcin K. Schirmer
SBM 2012
Marcin Konrad Schirmer
„Dwory i dworki w II Rzeczpospolitej” opisał i przedstawił na archiwalnych fotografiach Marcin Konrad Schirmer będący prezesem
Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. Dziadek autora – Wacław – był właścicielem majątku
Jeziorko w powiecie łomżyńskim do września 1939 roku, kiedy to sowieckie NKWD wypędziło go z własnej posiadłości, wywiozło na wschód i wszelki słuch po nim zaginął. Podobny los spotkał tysiące polskich właścicieli dworów i dworków, którzy pozbawieni zostali miejsca zamieszkania i środków do życia przez okupantów niemieckich i sowieckich w latach 1939 – 45 np.
Eustachy Sapieha i jego Spusza.
|
Jeziorko - ziemianie.org.pl |
Prezydent Zamościa
Marcin K. Schirmer w niezwykle przemyślany i uporządkowany sposób przedstawia w omawianej pozycji całokształt zagadnień dotyczących funkcjonowania polskich dworów, ich właścicieli i mieszkańców, sposobu życia tychże oraz roli i znaczenia ziemiaństwa w kultywowaniu tradycji patriotycznych w zniewolonej i wolnej Polsce. Publikacja wydawnictwa SBM z 2012 roku dostarcza czytelnikowi ciekawych danych w rozdziale „Struktura wielkiej własności ziemskiej”. Posiadłością o największej powierzchni (190 tysięcy hektarów) była ordynacja zamojska z siedzibą w Zwierzyńcu należąca do XV ordynata hrabiego Maurycego Zamoyskiego. Nota bene, jego wnuk Marcin Zamoyski przez kilkanaście lat piastował urząd prezydenta Zamościa.
|
Petrykozy - ospskuly.com |
|
Sierpc |
Zarządzanie majątkiem ziemskim
W trzech innych rozdziałach opisano
„Sytuację ekonomiczną”,
„Organizację pracy w majątku ziemskim” i
„Gospodarowanie w majątkach”.
„U progu niepodległości” Polski ziemianie skupiali się głównie na walce o
„utrzymanie swej pozycji majątkowej”, ale najczęściej kończyła się ona częściową
parcelacją i sprzedażą podzielonych rodzinnych ziem. Zarządzanie olbrzymim majątkiem ziemskim było zadaniem niezwykle trudnym i odpowiedzialnym, a zatem młodzi dziedzice zdobywali
wyższe wykształcenie rolnicze i odbywali roczne praktyki pod okiem doświadczonych ziemian.
Dwór jako przedsiębiorstwo rolne
Dwór pojmowany jako przedsiębiorstwo rolne zatrudniał wielu fachowców o ściśle określonych obowiązkach. Należeli do nich: administrator, rządca, ekonom (karbowy), pisarz (na podwórzu), praktykant oraz pracownicy fizyczni – fornal i parobek. Wszystkie prace we dworze i w polu regulowały pory roku i sama natura. Gospodarowanie w majątkach odbywało się w takich działach jak: uprawy roślinne, hodowla zwierząt (w tym rybołówstwo), uprawy leśne i produkcja przemysłowa np. młyny, cukrownie, gorzelnie, browary, mleczarnie, tartaki itp.
|
Tomaszowice |
|
Bronowice |
Dwór ostoją polskości
Marcin K. Schirmer na kartach książki analizuje „Ziemian jako grupę społeczną”, ich „Wyznawane wartości”, opisuje „Życie rodzinne i towarzyskie” oraz wymienia zasady „Wychowania i edukacji”. Wielopokoleniowe rodziny ziemiańskie zamieszkujące rodowe siedziby były od wieków ostoją polskości bez względu na aktualną sytuację polityczną Rzeczypospolitej. Ziemianie stanowiący tylko 1 % ludności Polski nadawali ton ogółowi obywateli w „Działalności społecznej”, której zawsze przyświecało umiłowanie Ojczyzny poprzez odpowiednie wychowanie młodego pokolenia, krzewienie wartości patriotycznych i pracę na rzecz potrzebujących pomocy i wsparcia.
|
Łopuszna |
|
Koszuty - panoramio.com |
Folwark i dworek
W książce „Dwory i dworki…” znaleźć można informacje o
„Założeniach dworsko – parkowych”, architekturze dworów i późniejszego stylu dworkowego (więcej na ten temat w książce
„Dwór – polska tożsamość”). Zespół dworski oprócz budynku mieszkalnego dla dużej rodziny, rezydentów i gości zawierał część gospodarczą –
folwark. W folwarku lokowano obory, stajnie, chlewy, kurniki, stodoły owczarnie, spichlerz, magazyny, kuźnię, nieco bliżej dworu budowano oficynę (rządcówkę) dla administratora a dalej od dworu tzw. czworaki dla fornali. Centralnym elementem parku dworskiego była
aleja obsadzona wysokimi drzewami, kończąca się okrągłym
gazonem na wprost głównego wejścia do dworu. Forma dworu miała źródło w funkcjach jakie dwór pełnił:
domu mieszkalnego, siedziby firmy rodzinnej i reprezentacyjnej rezydencji. Układ i wystrój wnętrza były czytelne i praktyczne. Począwszy
od sieni, salonu, jadalni, kredensu, sypialni, bawialni, pokoi dziecięcych, buduaru, biblioteki i kancelarii wyposażenie pomieszczeń było raczej skromne ale zawierało przedmioty o znacznej wartości (również sentymentalnej).
|
Romanów |
|
Skotniki - polskaniezwykla.pl |
Dwór w świadomości narodowej
„Motyw dworu w literaturze i sztuce” pozwolił utrwalić w świadomości narodowej wizerunek dworu, który „został wyidealizowany jako miejsce beztroskiego życia na wsi w symbiozie z naturą i ziemią, a jednocześnie jako opoka tradycji i patriotyzmu”. Zbiorowa pamięć kilku pokoleń Polaków ma pod powiekami obraz Soplicowa, który przekazał nam Adam Mickiewicz:
|
Cichowo - polskaniezwykla.pl |
„Śród takich pól przed laty, nad brzegiem ruczaju,
Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju,
Stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany;
Świeciły się z daleka pobielane ściany”
Zagłada dworów polskich
Ale nastał wrzesień 1939 roku a później wrzesień 1944 roku i „Świat ziemiański, który istniał kilkaset lat i przetrwał zabory, rewolucję i dwie wojny został starty z powierzchni ziemi jednym posunięciem”. Reforma rolna Anno Domini 1944 nakazała parcelację prawie 10 tys. majątków ziemskich o powierzchni powyżej 50 hektarów (na zachodzie 100 ha). Wspomnieć należy, że w 1939 roku było w Polsce około 19 tys. majątków o średniej powierzchni 400 ha!
|
Sulejówek - gdziebylec.pl |
|
Oblęgorek - michalcala.pl |
Memento...
Klimat książki Marcina K. Schirmera, jej kart i fotografii w kolorycie sepii, wprowadza czytelnika w nostalgiczny nastrój i doprowadza do przykrych wniosków. Tętniące życiem rodzinnym i towarzyskim polskie dwory i ich gościnni mieszkańcy kochający konie, polowania, tańce, sztukę, rozpamiętujący koligacje rodzinne i prowadzący działalność charytatywną zniknęły na zawsze z naszego narodowego pejzażu. Nie ma żadnych szans na odbudowanie tego zjawiska kulturowego, bo nie ma już w Polsce elit – unicestwione zostały m.in. w Katyniu 1940 r., Warszawie 1944 r., Smoleńsku 2010 r…
* zdjęcia pozostałe pl.wikipedia.org
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz