wtorek, 23 kwietnia 2019

Branicki w Choroszczy i Białymstoku

Podlasie - luty 2019

 

Białystok
Białystok
Pałac Branickich w Choroszczy
Choroszcz

Choroszcz - Muzeum Wnętrz Pałacowych w Pałacu Branickich

     Muzeum zaskakuje ilością eksponatów z XVIII i XIX w.:  mebli, obrazów i drobnych wyrobów rzemiosła artystycznego. Eksponowane są wewnątrz pałacowych pomieszczeń: salonów, gabinetów, sypialni, garderób, westybulu i holu. Barokowy pałac budowany w latach 1745-64 dla hetmana Jana Klemensa Branickiego ostatecznie odbudowywano między rokiem 1969 a 1973 lokalizując tam muzeum.

Intarsja, a nie inkrustacjaSalon BranickichStanisław August Poniatowski
Brama z końskimi głowamiStolik z murzynkiemStolik ze stópkami


Pałac Branickich w Białymstoku - Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego

     Pałac, zwany dumnie Podlaskim Wersalem, jako barokowa rezydencja powstawał w latach 1691-1697, ale ostateczny kształt zawdzięczał mecenatowi hetmana Jana Klemensa Branickiego, który zlecił rozbudowę w roku 1728. Zniszczony 1944 roku przez Niemców i Rosjan (w 70%) odbudowywano w latach 1946-1960. W 1949 r przekazano budynek dla Akademii Lekarskiej w Białymstoku. Pałac otoczony jest niemal dziesięciohektarowym zrekonstruowanym parkiem. W prawym skrzydle pałacu mieści się Muzeum Historii Medycyny i Farmacji prezentujące eksponaty z zakresu regionalnej historii medycyny i farmacji.

Pawilon pod OrłemBrama GryfaTron papieski i Matka Boża Katyńska w Kaplicy

Wnętrze apteki W westybuluAula MagnaRatusz w Białymstoku

     Białostocki ratusz nigdy nie był ratuszem - siedzibą władz miejskich; pełnił jedynie funkcje handlowe. Zbudowany został w latach 1745-61, a rozebrany w 1940 roku przez sowietów (robili miejsce na pomnik Józefa Stalina). W latach 1953-58 odbudowano ratusz z przeznaczeniem na siedzibę muzeum.  Muzeum Podlaskie w Białymstoku mieści Galerię malarstwa polskiego, liczącą ponad 120 dzieł wybitnych malarzy, np. Marcello Bacciarelli, Jan Chrzciciel Lampi, Józef Grassi, Michał Bogoria Skotnicki, Piotr Michałowski, Alfred Wierusz - Kowalski, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Julian Fałat, Jan Stanisławski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Olga Boznańska, Józef Mehoffer, Jan Matejko, itd...

Marcello Bacciarelli - Stanisław August PoniatowskiGaleria malarstwa polskiegoGaleria malarstwa polskiego
 Stanisław Ignacy Witkiewicz - Witkacy Autoportret (środek)Jacek MalczewskiZ okienka Ratusza

Muzeum Historyczne w Kamienicy Cytronów

     W latach 1910 – 1913 powstał reprezentacyjny pałacyk w stylu architektury secesyjnej nurtu klasycyzującego. Kamienica  Cytronów ma bogatą przeszłość: od 1944 r. wojskowa administracja radziecka, od 1947 r. Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, do 1974 r. Powiatowa Komenda Milicji Obywatelskiej, od 1976 r. Muzeum Ruchu Rewolucyjnego, od 1990 r. Muzeum Historyczne (sic!).
zachwyciła mnie  Makieta z multimedialnym pokazem „Wersal Północy” wśród dźwięków i świateł...
Od tego powinno się zaczynać zwiedzanie Białegostoku...

W Saloniku BłękitnymBuduar pani domuW Gabinecie pana domu

Makieta BiałegostokuKamienica Cytronów

 

Białystok - miasto

     Białystok leżący na Podlasiu jest miejscem, gdzie od wieków żyli wspólnie ludzie różnych kultur, wyznań i narodowości. Szczególne miejsce zajmowali w historii Białegostoku Żydzi, którzy stanowili nawet 45% ludności. W Białymstoku znajduje się wyjątkowo dużo zabytków: pałace, kamienice, kościoły, synagogi, cerkwie, cmentarze, klasztory, dwory, wille itp. świadczących o bogatej przeszłości miasta. Białystok powrócił do Polski 16 sierpnia 1945 roku.

Rynek Kościuszki (do kościoła farnego dobudowano Bazylikę Archikatedralną)Sobór św. MikołajaPomnik Józefa Piłsudskiego
* zdjęcia własne  CANON EOS 1300D oraz CANON PowerShot2 komentarze:

  1. Jestem z Białegostoku, cieszę się, że zwiedzanie było udane. Pokaz w Historycznym rzeczywiście robi wrażenie ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Białystok od pewnego czasu budził moje zainteresowanie inicjatywami społecznymi, kulturalnymi itd, ale to co zobaczyłam na własne oczy zachwyciło mnie. Pozdrawiam i trochę zazdroszczę - MP

    OdpowiedzUsuń