niedziela, 25 sierpnia 2024

Od dworów i pałaców Ziemi Krakowskiej

 

Małopolska

sierpień 2024





    Pałace, dwory i sanktuaria Ziemi Krakowskiej odwiedziliśmy w drodze do ukochanych Tatr. Pałace: Balice, Nieznanice, Złoty Potok. Dwory: Stryszów, Łopuszna, Koryznówka. Sanktuaria: Częstochowa, Kalwaria Zebrzydowska. Kopalnia: Wieliczka.  Kruszyna, Borowno, Kościelec tylko z daleka… Wszystkie te zabytki zasługują na gruntowne zwiedzanie i wnikliwe poznanie ich historii.

Stryszów

    Dwór pochodzi z XVIII wieku, w 1741 przeszedł gruntowną przebudowę z dworu obronnego przekształcono go w rezydencję wiejską utrzymaną w stylu barokowym. W okresie okupacji Niemcy umieścili we dworze szkołę rolniczą. Po roku 1945 budowlę użytkowało PGR, a następnie Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna. W latach 1958-1968 zdewastowany dwór przejęły Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu tworząc muzeum wnętrz polskiego dworu - średniozamożnego z XIX wieku – salon, jadalnia, gabinet, biblioteka, sypialnia.

StryszówStryszów "Okolica Weissa – malarstwo Grzegorza L. Piotrowskiego"Stryszów

StryszówStryszów Artur Grottger z cyklu "Polonia"Stryszów

Łopuszna

    Dwór został wybudowany pomiędzy 1787 a 1790 przez konfederatę barskiego Romualda Lisickiego. Następnie gospodarzyła w Łopusznej rodzina Tetmajerów. Po klęsce Powstania Listopadowego we dworze ukrywał się Seweryn Goszczyński. Po II wojnie światowej, w 1949, dwór został znacjonalizowany, a od 1978 jest oddziałem Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. W zespole dworskim znajdują się stajnia z wozownią, spichlerz, obory oraz piwnice domku-lamusa i tzw. Dom Klamerusów. Całość otacza drewniane ogrodzenie. „Dom drewniany w stylu rodzimym wszystkich naszych dworów szlacheckich” pisał Seweryn Goszczyński. 

ŁopusznaŁopusznaŁopuszna
 

Łopuszna Dom Klamerusów
ŁopusznaŁopuszna

Nowy Wiśnicz - Koryznówka

    Dworek mieszczący Muzeum Pamiątek po Janie Matejce został zbudowany w połowie XIX w. przez Leonarda Serafińskiego i jego żonę Joannę. W Wiśniczu Jan Matejko przeżywał lata narzeczeństwa z Teodorą, najmłodszą siostrą Joanny. Przez lata II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej na „Koryznówce” mieszkali Ludmiła i Tomasz Serafińscy. Do nich trafił po ucieczce z niemieckiego obozu w Auschwitz rotmistrz Witold Pilecki i tu pisał zeszyty słynnego raportu. 

Nowy Wiśnicz - Koryznówka tablica Witolda PileckiegoNowy Wiśnicz - Koryznówka popiersie Jana MatejkiNowy Wiśnicz - KoryznówkaNowy Wiśnicz - Koryznówka

Balice

    Pod koniec XVI wieku z inicjatywy Jana Szembeka został wzniesiony w Balicach murowany pałac. Odnową pałacu zajęła się Urszula Darowska na początku XIX stulecia. Pod koniec XIX wieku przeszedł w posiadanie księcia Dominika Radziwiłła i jego żony Dolores, którzy w latach 1887-1894 zlecili Tadeuszowi Stryjeńskiemu przebudowę pałacu. Podczas przebudowy obiektu odkryto piwnice dawnego dworu oraz gotyckie portale. Neobarokowy pałac składa się z kwadratowego korpusu z ryzalitem na osi oraz bocznych skrzydeł. Część środkową z parterowym ryzalitem otaczają schody prowadzące na taras, pod którym znajduje się hol wejściowy. Na piętrze pałacu czterokolumnowy portyk udekorowano trójkątnym przyczółkiem z kartuszem herbowym. Od wschodu korpus połączony jest ze skrzydłem bocznym galerią, na piętrze złożoną z przeszklonych arkad. Pałac otacza piękny park (pow. 5h) ze starym drzewostanem w stylu renesansowego ogrodu włoskiego z XV w.
Po zakończeniu  II w. świat. Pałac Radziwiłłów przekazano Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w Krakowie, a od 1950 roku Instytutowi Zootechniki PIB

BaliceBaliceBalice
 

BaliceBaliceBalice

Nieznanice

    Polak niemieckiego pochodzenia, Aureliusz Wuensche, zbudował w okresie I wojny światowej modernistyczną budowę z elementami pseudo renesansowymi. W 1946 roku w wyniku reformy rolnej majątek ten przejął skarb Państwa. W budynku pałacowym mieściła się siedziba firmy "Hodowla Roślin Nieznanice", przedszkole, stołówka i świetlica z pierwszym telewizorem w okolicy.
W 1997 roku nowymi właścicielami zostało małżeństwo polsko-francuskie Elżbieta Lubert i Gerard Weydmann. Aktualnie prowadzony jest hotel z restauracją i kompleksem SPA.

NieznaniceNieznaniceNieznanice

 

NieznaniceNieznaniceNieznanice

Złoty Potok

    W 1856 r. na polecenie gen. Wincentego Krasińskiego zbudowano pałac w stylu klasycystycznym. Po śmierci jego syna Zygmunta Krasińskiego w 1859 roku majątek odziedziczyła córka poety Maria, żona hrabiego Edwarda Aleksandra Raczyńskiego. Rodzina Raczyńskich na początku XX w. przebudowała pałac, nadając mu dzisiejszy kształt. Po 1945 roku majątek upaństwowiono, a w pałacu przez wiele lat mieściła się szkoła.
Dwór klasycystyczny z lat 1827-29 przeznaczono dla pisarza Zygmunta, który mieszkał w nim latem 1857 roku. Obecnie mieści Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego

Złoty Potok pałacZłoty Potok pałacZłoty Potok dwór
 

Złoty Potok dwór Muzeum Regionalne im. Zygmunta KrasińskiegoZłoty Potok dwór Muzeum Regionalne im. Zygmunta KrasińskiegoZłoty Potok dwór Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego

Częstochowa

    Sanktuarium wraz z klasztorem zakonu paulinów – ich początki sięgają końca XIV wieku. 1388 roku Klasztor i Kościół kultu maryjnego otrzymały nazwę Jasna Góra. Zespół gotyckich zabudowań kościelno-klasztornych powstawał w latach 1425–1429. 1616 roku Król Zygmunt III Waza obwarował sanktuarium - Jasna Góra stała się twierdzą. Biskup chełmski dokonał w 1717 roku koronacji jasnogórskiego obrazu. W 1953 roku odprawiono pierwszy uroczysty Apel Jasnogórski. W 1956 roku złożono Jasnogórskie Śluby Narodu, w trzechsetlecie Ślubów Lwowskich, do których przystąpił król Jan II Kazimierz Waza w 1656 r. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie.
Sanktuarium wielokrotnie oblegane przez wrogów Rzeczypospolitej (Szwedów, Rosjan, Austriaków) i grabione ze wszelkich dóbr przetrwało próbę czasu i dotrwało do dziś.
Kaplica Matki Bożej skrywa Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej  - bizantyńską ikonę odnalezioną na Rusi Halickiej, do Częstochowy przywiezioną około 1384 roku. Kult cudownego obrazu trwa nieustannie, czego wyrazem są m.in. piesze pielgrzymki na Jasną Górę. W Skarbcu zbudowanym w latach 1649–1651 zgromadzono najcenniejsze zbiory sztuki sakralnej. W 1994 r. Sanktuarium wraz z Klasztorem zakonu paulinów w Częstochowie uznano za Pomnik Historii Polski. 

CzęstochowaCzęstochowa Cudowny ObrazCzęstochowa

Kalwaria Zebrzydowska

    Ośrodek ruchu pielgrzymkowego w Kalwarii Zebrzydowskiej do sanktuarium pasyjno-maryjnego łączy zarówno kult Chrystusa cierpiącego i Matki Bożej, a jego ideą przewodnią jest odwzorowanie ostatniej drogi Chrystusa. W latach 1604–1609 wzniesione zostały kościół i klasztor dla Mikołaja Zebrzydowskiego. Cudowny Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem został podarowany przez Stanisława Paszkowskiego w 1641 roku. Kolejni właściciele rozbudowywali klasztor i kościół o kaplice, pustelnie i wieże. Powstały Park Pielgrzymkowy składa się z zespołu kościołów i kaplic o barokowej i manierystycznej architekturze. Dróżki Pana Jezusa oraz Matki Boskiej wybudowano na wzór obiektów z Ziemi Świętej. Sanktuarium, jako jedyna kalwaria na świecie, w 1999 r. zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2000 roku obiekt uznany został za Pomnik Historii Polski. 

Kalwaria Zebrzydowska dwustronny ołtarz głównyKalwaria ZebrzydowskaKalwaria Zebrzydowska dwustronny ołtarz główny
 

Kalwaria ZebrzydowskaKalwaria Zebrzydowska Dom PielgrzymaKalwaria Zebrzydowska Cudowny Obraz

Wieliczka

    Początki Kopalni Soli „Wieliczka” sięgają XIII w., gdy kopane wcześniej studnie zamieniono w szyby, czyli drogi pionowej komunikacji z biegnącymi poziomo chodnikami i wyrobiskami. Kopalnia Wieliczka liczy 9 poziomów, z których pierwszy – poziom Bono – sięga na głębokość 64 m, zaś ostatni leży 327 m pod powierzchnią ziemi. Łączna długość chodników łączących około 3000 wyrobisk (chodników, pochylni, komór eksploatacyjnych, jezior, szybów) przekracza 300 km. Kopalnię cechuje unikatowy mikroklimat – duża wilgotność i zawartość chlorku sodu oraz stała temperatura (ok. 14–16 °C). 

Wieliczka komora Janowice

Wieliczka kaplica św KingiWieliczka rzeźba Kazimierza Wielkiego 

 

Wieliczka Szybik AntoniaWieliczka komora WeimarWieliczka Komora Michałowice

 

Kilkusetletnia eksploatacja złoża soli kamiennej ukształtowała obecny wygląd wyrobisk górniczych. Część udostępniona dla turystów obejmuje 3,5 km odcinek, położony na głębokości od 64 do 135 m.
Królewską Kopalnię Soli w Wieliczce wpisano w 1978 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od 1994 r. wielicka kopalnia nosi miano Pomnika Historii Polski

  Wieliczka rzeźba Józefa PiłsudskiegoWieliczkaWieliczka rzeźba Mokołaja Kopernika

Kruszyna

    Pałac wzniósł Kacper Denhoff w 1630r. W 1862 r. majątek przeszedł we władanie ks. Eugeniusza Lubomirskiego. W następnym roku w pałacu ulokowano lazaret powstańczy. Po upadku powstania styczniowego był stopniowo odbudowywany, a po 1867r. przebudowany przez Lubomirskich Mieścił m.in. bogatą bibliotekę książęcą i kolekcję portretów królewsko-książęcych. Podczas wojny i po jej zakończeniu pałac mocno ucierpiał. Po wojnie, do lat 60-tych XX w., mieścił dom dziecka, a później działała tu administracja rolniczej spółdzielni produkcyjnej.  Popadał w coraz większą ruinę. W 1990 r. został zakupiony za symboliczną złotówkę przez księcia Stanisława Lubomirskiego Lanckorońskiego. Pałac miał mieścić sanatorium i ośrodek opieki Fundacji Sue Ryder. Obecnym właścicielem pałacu jest małżeństwo mieszkające w Stanach Zjednoczonych. 

KruszynaKruszynaKruszyna Urząd Gminy

Borowno

    Późnobarokowy pałac wzniesiono w 1790 roku. Początkowo należał do Skarbków, później mieszkały w nim rodziny Karpińskich i Michalskich. W latach 80. XIX w. ówczesny właściciel pałacu, Adam Michalski poślubił siostrę słynnych śpiewaków Reszke. W czasie II wojny światowej, w 1940, roku pałac w Borownie został częściowo przebudowany na młyn elektryczny. W 1945 roku majątek został upaństwowiony, później kilkakrotnie zmieniał swoich właścicieli, aż trafił w ostatnich latach do rodziny państwa z Częstochowy. Oni to przywrócili mu dawny wygląd, odbudowując wschodnie skrzydło pałacu i czyniąc z niego swój nowy dom. 

BorownoKościelecCzęstochowa apartament ul. 7 Kamienic

Kościelec

    Dworek zbudowano w stylu klasycystycznym w XIX wieku i stanowił siedzibę ostatnich dziedziców tej miejscowości – Wereszczyńskich. To w nim przyszła na świat wybitna malarka – Wanda Wereszczyńska. Po 1939 roku majątek został im odebrany przez III Rzeszę, a po wojnie upaństwowiony przez władzę ludową. Ta wykorzystała dwór najpierw na siedzibę dla gromadzkiej rady narodowej, a potem na przedszkole, które funkcjonuje tam do dziś.

    Zamki, pałace, dwory i sanktuaria Ziemi Krakowskiej zwiedzone w ciągu pięciu dni pozostawiły pewien  niedosyt. Może w kolejnej wędrówce, chociaż niektórym z nich, poświęcimy więcej czasu...




* zdjęcia własne CANON EOS 1300D

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz