wtorek, 3 marca 2015

Żołnierzom Wyklętym, Żołnierzom Niezłomnym w hołdzie!

 

 

 

 

 

 

 

 

AMOR PATRIAE NOSTRA LEX    W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, święta państwowego przypadającego 1 marca, brałam udział w Krakowie w koncercie pt. „Amor Patriae Nostra Lex”, co można tłumaczyć z języka łacińskiego: Miłość Ojczyzny naszym prawem (zawołanie towarzyszące chorągwiom husarskim).
     Koncert Galowy „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym”, w którym uczestniczyła licznie przybyła publiczność (nie tylko krakowska), miał miejsce w nowoczesnym budynku Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, inaugurując  Festiwal „Wolnej i Niezawisłej”.
    Upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych świętem narodowym zawdzięczamy prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, który podjął stosowną inicjatywę ustawodawczą w 2010 roku oraz prezesowi IPN Januszowi Kurtyce popierającemu w 2009 roku projekt Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, ustanowienia dnia 1 marca dniem Żołnierzy Wyklętych. Obaj rzecznicy idei zginęli w Smoleńsku
     Terminem „żołnierze wyklęci”, „żołnierze niezłomni” lub „żołnierze drugiej konspiracji” określani są uczestnicy antykomunistycznego ruchu partyzanckiego przeciwstawiający się sowietyzacji Polski, w czasach PRL nazywani reakcyjnym podziemiem. Po raz pierwszy użyto ww. terminu w roku 1993 w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, którą zorganizowała Liga Republikańska.

Koncert pamięci Żołnierzy Wyklętych w Krakowie
Koncert "W hołdzie Żołnierzom Wyklętym"
Koncert pamięci Żołnierzy Wyklętych w Krakowie
Koncert "W hołdzie Żołnierzom Wyklętym"

     


    Preambuła Ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wnosi:
W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu...

   Organizatorzy koncertu: krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie PASSIONART zaprosili Grupę Dętą Blaszaną Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, krakowskie chóry, m.in. Krakowski Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego, solistów: bas, baryton, tenor i alt oraz prowadzących Lidię Jazgar oraz Piotra Piecha. Chórami, orkiestrą i solistami dyrygował Janusz Wierzgacz. W pięknych historycznych strojach zaprezentowało się Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych SRH Wrzesień39 i Polska Sztuka Walki SIGNUM POLONICUM.

SIGNUM POLONICUM - W Hołdzie Żołnierzom Wyklętym
SRH Wrzesień39 - W Hołdzie Żołnierzom Wyklętym
SRH Wrzesień39 "W hołdzie Żołnierzom Wyklętym"
         
     Gośćmi specjalnymi uroczystości byli członkowie organizacji kombatanckich oraz rodziny: Komendanta Głównego AK gen. Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka", rotmistrza Witolda Pileckiego, gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego oraz prezesa IPN Janusza Kurtyki.
     W programie tego wieczoru znalazły się pieśni partyzanckie i patriotyczne, a także utwory pochodzące z ekranizacji Trylogii Henryka Sienkiewicza i serialu „Czarne chmury”.
     Doniosłym momentem wieczoru było wręczenie Nagrody im. Danuty Siedzikówny „Inki”, ustanowionej przez Fundację Armii Krajowej w Londynie. Wręczyli ją przewodniczący kapituły prof. Andrzej Kunert, i wiceprezes Fundacji Adam Komorowski – syn dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. Osobami wyróżnionymi, które w sposób wykraczający poza obowiązki zawodowe doprowadzają do przywracania pamięci o Żołnierzach Wyklętych okazali się panowie: Bogusław Łabędzki – nauczyciel-katecheta z Podlasia i Bogdan Ścibut – zastępca burmistrza Cieszyna.
     1 marca 2015 roku, w Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, IPN ogłosił, że udało się zidentyfikować ciało Danuty Siedzikówny ps. Inka, sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK zamordowanej w Gdańsku, która pisała z celi śmierci: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba”. Inka, niesłusznie aresztowana, poddana brutalnemu śledztwu nie zdradziła nikogo, a w momencie rozstrzelania zdążyła krzyknąć: „Niech żyje Polska!”.
     W wejściu do Audytorium Maximum wszystkich przybyłych witali członkowie grup rekonstrukcyjnych w kostiumach od husarii po żołnierzy podziemia oraz młodzi harcerze i wolontariusze organizacji młodzieżowych. Podniosłą atmosferę uroczystości potęgowali kombatanci wojenni z biało-czerwonymi opaskami na rękawach, obok których przechadzaliśmy się w foyer Audytorium. 

W Hołdzie Żołnierzom Wyklętym - Koncert w Audytorium Maximum UJ
Szacunek!
     W Koncercie splatały się powiązane w integralną całość różnorodne formy przekazu. Zaprezentowały się klasyczne męskie chóry i orkiestra z instrumentami dętymi a tłem dla nich były pokazy multimedialne, w których wykorzystano technikę komputerową. Dzięki wachlarzowi różnorodności koncert był atrakcyjny i interesujący a przede wszystkim piękny, podniosły, pełen patosu i dostojeństwa. Wszystkim widzom udzielił się wzniosły nastrój a obecność w auli Gości wzbudzających powszechny szacunek była znakomitą okazją do poczucia wspólnoty narodowej a dla najmłodszych żywą lekcją historii i patriotyzmu. Wiele momentów koncertu wywoływało u mnie przyspieszone bicie serca, jak np. spontaniczne powstawanie z foteli podczas śpiewania hymnów przez chóry czy wmaszerowanie do auli i na scenę husarzy, rycerzy, szlachty, żołnierzy z okresu II wojny światowej i podziemia antykomunistycznego. Dreszcze emocji wywołały u mnie słowa skandowane przez publiczność pod koniec koncertu: CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!
Koncert zakończyły, nadużywane ostatnimi czasy w innych miejscach, owacje na stojąco (a nie "standing ovation") i mile widziany bis.
     Jednym ze śpiewaków Krakowskiego Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego był Mój Syn, a ja, pomimo śpiewu kilkudziesięciu chórzystów, potrafiłam usłyszeć głos mojego dziecka – chyba sercem tylko –  podobnie, jak u Mickiewicza w sonecie Stepy akermańskie: „…tak ucho natężam ciekawie,
Że słyszałbym głos z Litwy...”.

Koncert w Auditorium Maximum UJ z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
"W hołdzie Żołnierzom Wyklętym"

Żałuję, że kolejny, piąty Koncert w Hołdzie Żołnierzom Wyklętym w Krakowie odbędzie się dopiero za rok…

*zdjęcia pochodzą z profilu Stowarzyszenia PASSIONART na Facebooku
 https://www.facebook.com/passionart.cracowBrak komentarzy:

Prześlij komentarz