sobota, 24 czerwca 2023

Od Lubiąża do Świdnicy


Dolny Śląsk - 2023

 
 

 
 
    Dolny Śląsk to kraina związana ze słowiańskim plemieniem Ślężan. Wędrowaliśmy po jej częściach: Nizinie Śląskiej i Przedgórzu Sudeckim. Dolnośląskie wakacje dostarczyły mnóstwa wrażeń dzięki wizytom w 24 zabytkowych obiektach: 11 zamkach, 10 pałacach i 3 budowlach sakralnych. Do połowy zabytków udało nam się wejść, a resztę obejrzeliśmy tylko z zewnątrz. Po trzech pałacach oprowadzili nas przewodnicy (nawet jeden właściciel pałacu).
    Odwiedzone pałace to:
Pałac Brunów, Pałac Jedlina¬, Pałac Krzyżowa, Pałac Gorzanów, Pałac Marianny Orańskiej, Pałac Makowice Pałac Jugowice, Pałac Szczytna, Pałac Kopice, Pałac Tułowice
   Budowle sakralne:
Klasztor Lubiąż, Kościół Pokoju Świdnica, Bazylika Katedralna Nysa
    Od 1945 roku pałace ulegały totalnej dewastacji, aktom wandalizmu, masowej grabieży za sprawą sowieckich barbarzyńców, ale także pozbawionych skrupułów szabrowników. Część z nich zaczyna drugie życie za sprawą prywatnych inwestorów, którzy starają się przywrócić im dawny wygląd…

Pałac Brunów

    Wybudowany w 1750 roku w stylu barokowym, przebudowany z elementami neobarokowymi i rozbudowany wg cech klasycystycznych z oranżerią i ośmioboczną wieżą. W 1933 roku budowlę przejęto na szkołę Hitlerjugend, by następnie gospodarowali w niej naziści. Do 1945 była własnością rodu Cottenetów. Obok rezydencji w parku, znajdują się oficyna, stajnia i powozownia. Dziś w pałacu mieści się romantyczny hotel z restauracją, kortami, salą balową, salą bankietową, kompleksem SPA i przytulnymi pokojami… 
 
Pałac BrunówPałac BrunówPałac Brunów
 
 

Pałac Marianny Orańskiej

    Powstawał w latach 1838-1872 dzięki niezwykłej kobiecie - Mariannie Orańskiej – królewnie niderlandzkiej. Neogotycki pałac posiada cztery wieże, mury obronne, cztery baszty, krużganki, powozownię i stajnię. Otoczony jest kompleksem parkowo-leśnym z Mauzoleum i ruinami budynków parkowych.
    Podczas okupacji rezydencja mieściła magazyny dzieł sztuki, następnie została zdewastowana, rozgrabiona i podpalona. Część marmurów z obiektu użyto przy budowie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie…
Obecnie, remontowany obiekt przywracany jest do stanu świetności z czasów Marianny Orańskiej i już udostępniony turystom. 
 
Pałac Marianny Orańskiej Pałac Marianny OrańskiejPałac Marianny Orańskiej

Pałac Marianny Orańskiej
Pałac Marianny OrańskiejPałac Marianny Orańskiej
 
Pałac Marianny OrańskiejPałac Marianny OrańskiejPałac Marianny OrańskiejPałac Marianny Orańskiej
   

Pałac Gorzanów

    Po połowie XVI wieku wzniesiono renesansowy pałac, który zbarokizowano w latach 1653–1657. Budowlę przebudowywano jeszcze dwukrotnie. Od roku 1651 aż do 1930 r. była we władaniu rodu Herberstein.
    Rezydencję ozdabia wieża z zegarem i datą 1735, z portalem wejściowym i dwustronnymi schodami oraz harmonijne loggie od strony dziedzińca. Wewnątrz pałacu zachowały się drewniane stropy, liczne polichromie, a także sztukaterie, stiuki i inne detale architektoniczne. Unikalny Teatr pałacowy działający od XIX wieku czeka na renowację.
    Fundacja Pałac Gorzanów – właściciel obiektu – planuje rewitalizację i restaurację zabytkowego założenia oraz nadania mu funkcji kulturotwórczej. Będziemy kibicować 😊 
 
Galeria Pałac GorzanówPałac GorzanówGaleria Pałac Gorzanów

Biblioteka Pałac Gorzanów
Kawiarnia Pałac GorzanówSztukaterie Pałac Gorzanów
 

Pałac Jedlinka

    W XVII wieku zbudowano barokowy dwór przebudowany w XIX wieku z cechami klasycyzmu.
Właścicielka pałacu od 1721 r. – Charlotta von Seher – Thoss przyczyniła się powstania uzdrowiska Jedlina-Zdrój. W roku 1861 kupił Jedlinkę Carl Krister - "śląski Rockefeller" – twórca porcelany wałbrzyskiej. W latach 1944–1945 mieściło się tu biuro projektowe nazistowskiej Organizacji Todt i tutaj powstawały projekty kompleksu “Riese”.
    Dziś w obiekcie znajduje się hotel, muzeum, restauracja, browar. Zwiedzając pałac można obejrzeć historyczny film i odrestaurowane sale rezydencjalne, podziemia, komnatę heraldyczną, pomieszczenie sztabowe Organization TODT, Salę Gustawa Boehma- ostatniego właściciela.

Pałac Jedlinka
Pałac JedlinkaPałac Jedlinka

Pałac Jedlinka - Organization TODT
Pałac Jedlinka - oryginalna podłogaPałac Jedlinka

Pałac Krzyżowa

    Wybudowanemu w latach 1712–1726, kilkakrotnie przebudowywanemu neobarokowemu obiektowi towarzyszą zabudowania gospodarcze, dziś pełniące funkcje sal konferencyjnych, wykładowych, wystawowych, spotkań, hotelowych itp.
    Od 1940 roku w pałacu działał „Krąg z Krzyżowej” – niemiecka opozycja antyhitlerowska.
12 listopada 1989 r. odprawiono Mszę Pojednania z udziałem premiera Polski i kanclerza Niemiec. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego powstała w 1990 roku, a w zabytkowych budynkach utworzono Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży. W ramach zwiedzania obiektu można obejrzeć wystawy stałe "Odrzucając kłamstwo" i "Odwaga i pojednanie", oraz Dom na Wzgórzu, w którym odbywały się spotkania niemieckiego ruchu oporu.  
 
Pałac Krzyżowa
Pałac Krzyżowa
Pałac Krzyżowa Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży


Pałac Szczytna

    Pałac powstał na miejscu dawnego renesansowego dworu z 1545 r. W dzisiejszej neobarokowej formie pochodzi z poł. XIX. Po wojnie mieścił placówki oświatowe. 
 
Pałac Szczytna
Pałac Krzyżowa - Dom na WzgórzuSzczytna - Fontanna Dmuchawiec
 

Pałac Tułowice

    Przebudowany w stylu neorenesansowym w 1794 i w 1879 roku, z wieżą bramną na środku głównego skrzydła i tarasem w elewacji ogrodowej, wywiera wrażenie na podziwiających go turystach. W pobliżu budowli znajduje się młyn wodny, czworaki, stajnia, bażanciarnia. W czasie II wojny światowej pałac służył jako szpital wojskowy i mieszkania robotników leśnych. Aktualnie w zabudowaniach gospodarczych ulokowano Zespołu Szkół Leśnych, a w samym pałacu Internat dla uczniów. Całość okala doskonale utrzymany park.

Pałac Tułowice Pałac Tułowice Pałac Tułowice

Pałac Jugowice

    XIX-wieczny pruski pałacyk myśliwski aktualnie przekształcono w butikowy hotel „Pałac Jugowice”. Posiada restaurację, sale konferencyjne i kompleks SPA z basenem. 

Pałac Makowice

    Renesansowy dwór z XVII w. przebudowano w 1875 r. w stylu neorenesansu francuskiego. Od 1840 r. znajduje się w rękach rodziny Websky. Nieopodal położone są zabudowania folwarczne i kościół. Charakterystyczne ryzality, wieża, taras, wieżyczki i kolor elewacji czynią z budowli pełen wdzięku obiekt, który chętnie przyjmie gości do hotelu i restauracji. 
 
Pałac JugowicePałac MakowicePałac Makowice

Pałac Kopice

    Przebudowy z roku 1783 i 1864 dały efekt w postaci bajkowej budowli neogotyckiej z elementami neorenesansowymi. Pałac otoczony był ogromnym parkiem ze stawami. Po wojnie rozkradany, niszczony, podpalany, zmieniający właścicieli obecnie przedstawia się jako malownicza ruina, dostępna jedynie zza ogrodzenia… 
 
Pałac KopicePałac Kopice Powozownia i StajniePałac Kopice
 

Klasztor Lubiąż

     W roku 1163 do Lubiąża przybyli cystersi. W połowie XVII w. powstały budowle klasztorne w obecnej formie. W 1810 r. na skutek sekularyzacji cysterskiego majątku opactwo w Lubiążu po 650 latach przestało istnieć. Później było już tylko gorzej. Armia Czerwona dewastowała klasztor do 1948 r.
Największe opactwo cysterskie na świecie jest perłą śląskiego baroku. Najdłuższa barokowa fasada w Europie ma 223 m. Budowla posiada ponad 300 pomieszczeń i 600 okien.
    Zadaniem Fundacji Lubiąż opiekującej się zabytkiem jest ratowanie wszystkich obiektów opactwa pocysterskiego przed dalszą destrukcją, przywrócenie im dawnej świetności i adaptację do nowych potrzeb.
Zwiedzanie zjawiskowego kompleksu klasztornego obejmuje Pałac opatów, Salę książęcą, Jadalnię opata, Refektarz letni, Kościół Najświętszej Marii Panny, korytarze klasztorne. Zachwyca zaklęta w murach historia i sztuka najwyższych lotów…
 
Klasztor Lubiąż


Klasztor Lubiąż Jadalnia Opata  Klasztor Lubiąż Refektarz Letni Klasztor Lubiąż Sala Książęca
Klasztor Lubiąż Kościół Najświętszej Marii PannyKlasztor Lubiąż Kościół Najświętszej Marii Panny
Klasztor Lubiąż Kościół Najświętszej Marii Panny


Kościół Pokoju Świdnica

    1656 roku cesarz Ferdynand III Habsburg zezwolił ewangelikom na wzniesienie świątyni, które nie mogła przypominać kościoła, bez wież i dzwonnicy, z nietrwałych materiałów, poza murami miasta, a budowa nie mogła przekroczyć roku. Tak powstała największa drewniana barokowa świątynia w Europie. Na planie krzyża greckiego, o konstrukcji szachulcowej, o wymiarach 44 m x 30,5 m może pomieścić prawie 8 tysięcy osób.
    Niezapomnianych wrażeń dostarcza artystyczne wyposażenie kościoła: ołtarz główny, organy, ambona, loża Hochbergów, empory, malowidła. Podniosłą atmosferę uzupełnia lektor opowiadający o świątyni.  
 
Kościół Pokoju Świdnica front
Kościół Pokoju Świdnica Organy
Kościół Pokoju Świdnica – Loża Hochbergów

Kościół Pokoju ŚwidnicaKościół Pokoju Świdnica Ołtarz i AmbonaKościół Pokoju Świdnica tył

Kościół Pokoju Świdnica  Ambona Kościół Pokoju Świdnica Chrzcielnica
Kościół Pokoju Świdnica Ołtarz główny Kościół Pokoju Świdnica
 

Bazylika katedralna w Nysie

     W pierwszej połowie XV wieku powstawała gotycka świątynia wzorowana na katedrze gnieźnieńskiej. Przebudowywano ją w XVI, XVIII i XIX wieku, a w wieku XX dokonano jej regotyzacji. Obok wznosi się dzwonnica, która mieściła dawniej osiem dzwonów. W latach 1650-1810 kościół był reprezentacyjną świątynią biskupów wrocławskich.
Główne elementy wyposażenia tej sakralnej budowli to: Ołtarz Wielki, 16 kaplic bocznych, 24 filary, mauzolea, sarkofagi, epitafia i relikwiarze, obrazy, rzeźby itp. Sklepienia krzyżowo-żebrowe i gwiaździsto-sieciowe kierują wzrok ku górze… 
 
Bazylika katedralna z dzwonnicą - NysaBazylika katedralna - NysaBazylika katedralna - Nysa

Bazylika katedralna - Nysa Bazylika katedralna - Nysa Pałac biskupi Nysa    Pałacowo-sakralna część wędrówki po zabytkowych budowlach Dolnego Śląska pozostawiła pewien niedosyt, który rokuje w przyszłości powtórką eskapady po południowo-zachodniej Polsce…
 


* zdjęcia własne CANON EOS 1300D oraz CANON PowerShot SX620 HS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz