sobota, 27 listopada 2021

Od Kurozwęk do Rytwian

Świętokrzyskie - grudzień 2018


      W powiecie staszowskim woj. świętokrzyskiego odwiedziłam dwie miejscowości: Kurozwęki i Rytwiany, a w nich zupełnie odmienne zabytkowe obiekty: zespół pałacowo-parkowy i kompleks klasztorny. Obydwa dostarczyły mi niespodziewanych wrażeń i napełniły nadzieją, że dziedzictwo kulturowe można nie tylko ocalić, ale i użytkować z korzyścią dla społeczeństwa.

Pałac Popielów w Kurozwękach

     Pałac Popielów w Kurozwękach znajduje się w rękach rodu Popielów herbu Sulima od 1833 r (z przerwą w latach 1944-1991). W skład zespołu pałacowo - parkowego wchodzą: pałac, pawilon wschodni (oficyna), pawilon zachodni (oranżeria), stajnia cugowa, budynek administracji. W Stadninie Koni Kurozwęki hodowane są także bizony.
Przewodnik oprowadzający po zamku opowiada o Kurozwękach, Stajni Cugowej, Browarze Popiel, Parku, Oficynie, Oranżerii, Labiryncie, zwierzętach, a przede wszystkim o Rodzinie Popielów. Jej godny potomek Jan Marcin (Jean Martin ) Popiel, ojciec ośmiorga dzieci, w związku z objęciem majątku Kurozwęki podjął decyzję o przeniesieniu się do Polski.
     W pałacu do zwiedzania udostępnione jest Muzeum, Sala balowa, Taras widokowy, Salon portretów Sołtyków, Salon czerwony i zielony. W Muzeum znajdują się Skarby i pamiątki rodu Popielów wraz z galerią obrazów znanego malarza i pisarza Józefa Czapskiego oraz Henryka Siemiradzkiego. Udostępniono do zwiedzania lochy i piwnice z gotyckimi sklepieniami.
 
Pałac od strony tarasu Tylna elewacja pałacu  Dziedziniec

Oficyna Oranżeria Bizony

     Jak bardzo trzeba kochać Ojczyznę i gniazdo rodowe, aby porzucić dotychczasowe dostatnie życie, odkupić od państwa majątek przodków, stworzyć wizję przyszłości podupadającego zabytku i podnieść go z ruin do stanu świetności… Chapeau bas!

Skarby i pamiątki rodu PopielówSkarby i pamiątki rodu Popielów Skarby i pamiątki rodu Popielów

Galeria obrazów Józefa Czapskiego Zamkowe lochyPałacowy korytarz
 

Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach

     Pokamedulski Kompleks Klasztorny obejmuje 12 domków pustelnicznych, 3 bramy - Modlitwy, Milczenia, Samotności oraz Kościół rektoralny pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny - perła barokowej architektury. Do Kościoła wiedzie kamienny portal z arkadą, a wewnątrz znajdują się przepiękne sklepienia kolebkowe zdobione sztukateriami i polichromiami oraz oryginalna kamienna posadzka licząca 400 lat. Wyjątkowo interesujące epitafium Stanisława Łukasza Opalińskiego, a w podziemiach Krypta Radziwiłłów.  Za ołtarzem głównym wydzielono chór zimowy dla zakonników (z bogato zdobionymi stallami), do którego prowadzą umieszczone po bokach ołtarza bramki.

Kościół rektoralny Krypta Radziwiłłów Brama, Brama, Brama

Ołtarz głównyChór zimowy dla zakonnikówSklepienie ze stiukami i polichromiami
 
      W refektarzu mieści się Kuchnia Kamedulska z kaflowym piecem i studnią. Galeria Kamedulska - muzeum prezentujące eksponaty świadczące o kamedulskiej przeszłości Pustelni, m.in. zrekonstruowana cela mnicha, biblioteka klasztorna, galeria obrazów i Muzeum serialu „Czarne chmury
W rytwiańskim lesie ulokowano dwie kaplice: drewniana kapliczka Matki Bożej Fatimskiej na „Browarku” oraz kapliczka „Leśnikom i pracownikom Lasów, którzy ponieśli najwyższą ofiarę w 100-lecie odzyskania niepodległości". 

Kaflowy piec w Kuchni Kamedulskiej Galeria Kamedulska Cela mnicha

Kapliczka Matki Bożej Fatimskiej W Kuchni Kamedulskiej Kapliczka „Leśnikom i pracownikom Lasów...
 
     Właściciele Pałacu w Kurozwękach realizują projekt po nazwą „Pałac Popielów – ucz się przeszłością, doświadczaj teraźniejszości, patrz w przyszłość”.
     Klasztor Pustelnia Złotego Lasu to miejsce, gdzie wciela się w życie program "Salus per Silentium" - oczyszczenie dla współczesnego świata.
 
      Cieszę się z udanej wędrówki od Kurozwęk do Rytwian i owocnego pobytu w zabytkowych obiektach – pamiątkach chlubnej przeszłości naszego kraju.
* zdjęcia własne

2 komentarze:

  1. Wybieram się w tamte okolice jak się zrobi torchę cieplej, ale jakoś Kurozwęki pominąłem w planowaniu wycieczki. Widzę, trzeba plany nieco skorygować.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kurozwęki warto odwiedzić także z uwagi na wyjątkowych właścicieli - Popielów - i ich Muzeum :)

    OdpowiedzUsuń