Świętokrzyskie - grudzień 2018
W powiecie staszowskim woj.
świętokrzyskiego odwiedziłam dwie miejscowości: Kurozwęki i Rytwiany, a w
nich zupełnie odmienne zabytkowe obiekty: zespół pałacowo-parkowy i
kompleks klasztorny. Obydwa dostarczyły mi niespodziewanych wrażeń
i napełniły nadzieją, że dziedzictwo kulturowe można nie tylko
ocalić, ale i użytkować z korzyścią dla społeczeństwa.
Pałac Popielów w Kurozwękach
Pałac Popielów w Kurozwękach znajduje się w rękach rodu Popielów herbu Sulima od 1833 r (z przerwą w latach 1944-1991). W skład zespołu pałacowo - parkowego wchodzą: pałac, pawilon wschodni (oficyna), pawilon zachodni (oranżeria), stajnia cugowa, budynek administracji. W Stadninie Koni Kurozwęki hodowane są także bizony.Przewodnik oprowadzający po zamku opowiada o Kurozwękach, Stajni Cugowej, Browarze Popiel, Parku, Oficynie, Oranżerii, Labiryncie, zwierzętach, a przede wszystkim o Rodzinie Popielów. Jej godny potomek Jan Marcin (Jean Martin ) Popiel, ojciec ośmiorga dzieci, w związku z objęciem majątku Kurozwęki podjął decyzję o przeniesieniu się do Polski.
W pałacu do zwiedzania udostępnione jest Muzeum, Sala balowa, Taras widokowy, Salon portretów Sołtyków, Salon czerwony i zielony. W Muzeum znajdują się Skarby i pamiątki rodu Popielów wraz z galerią obrazów znanego malarza i pisarza Józefa Czapskiego oraz Henryka Siemiradzkiego. Udostępniono do zwiedzania lochy i piwnice z gotyckimi sklepieniami.
Jak bardzo trzeba kochać Ojczyznę i gniazdo rodowe, aby porzucić dotychczasowe dostatnie życie, odkupić od państwa majątek przodków, stworzyć wizję przyszłości podupadającego zabytku i podnieść go z ruin do stanu świetności… Chapeau bas!
Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach
Pokamedulski Kompleks Klasztorny obejmuje 12 domków pustelnicznych, 3 bramy - Modlitwy, Milczenia, Samotności oraz Kościół rektoralny pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny - perła barokowej architektury. Do Kościoła wiedzie kamienny portal z arkadą, a wewnątrz znajdują się przepiękne sklepienia kolebkowe zdobione sztukateriami i polichromiami oraz oryginalna kamienna posadzka licząca 400 lat. Wyjątkowo interesujące epitafium Stanisława Łukasza Opalińskiego, a w podziemiach Krypta Radziwiłłów. Za ołtarzem głównym wydzielono chór zimowy dla zakonników (z bogato zdobionymi stallami), do którego prowadzą umieszczone po bokach ołtarza bramki.
W refektarzu mieści się
Kuchnia Kamedulska z kaflowym piecem i studnią.
Galeria Kamedulska - muzeum prezentujące eksponaty świadczące
o kamedulskiej przeszłości Pustelni, m.in. zrekonstruowana
cela mnicha, biblioteka klasztorna, galeria obrazów i
Muzeum serialu „Czarne chmury”
W rytwiańskim lesie ulokowano dwie kaplice: drewniana kapliczka Matki Bożej Fatimskiej na „Browarku” oraz kapliczka „Leśnikom i pracownikom Lasów, którzy ponieśli najwyższą ofiarę w 100-lecie odzyskania niepodległości".
W rytwiańskim lesie ulokowano dwie kaplice: drewniana kapliczka Matki Bożej Fatimskiej na „Browarku” oraz kapliczka „Leśnikom i pracownikom Lasów, którzy ponieśli najwyższą ofiarę w 100-lecie odzyskania niepodległości".
Właściciele Pałacu w Kurozwękach realizują
projekt po nazwą „Pałac Popielów – ucz się przeszłością, doświadczaj teraźniejszości, patrz
w przyszłość”.
Klasztor Pustelnia Złotego Lasu to miejsce, gdzie wciela się w życie program "Salus per Silentium" - oczyszczenie dla współczesnego świata.
Klasztor Pustelnia Złotego Lasu to miejsce, gdzie wciela się w życie program "Salus per Silentium" - oczyszczenie dla współczesnego świata.
Wybieram się w tamte okolice jak się zrobi torchę cieplej, ale jakoś Kurozwęki pominąłem w planowaniu wycieczki. Widzę, trzeba plany nieco skorygować.
OdpowiedzUsuńKurozwęki warto odwiedzić także z uwagi na wyjątkowych właścicieli - Popielów - i ich Muzeum :)
OdpowiedzUsuń