poniedziałek, 29 sierpnia 2022

Zamki, dwory i pałace

 

Piotr Cieśla, Zuzanna Śliwa

 

Wyd. Podsiedlik-Raniowski – 2004


 

Inna perspektywa

      „Zamki, dwory i pałace” – jakże ograny temat. W ostatnim ćwierćwieczu powstały dziesiątki albumów o podobnych tytułach. A jednak… publikacja oficyny Podsiedlik-Raniowski i Spółka z 2004 roku obroniła się i cieszy swym przesłaniem. Interesujące zdjęcia fotografika Piotra Cieśli pokazują budowle "z perspektywy nieco innej niż prezentowana na popularnych widokówkach”. Pisarka Zuzanna Śliwa opatrzyła z lekka nostalgiczne fotografie tekstem. Poetyzujące opisy zabytków dostarczają zwięzłych informacji o ich wznoszeniu, upadkach i odbudowach, a także uzupełniających ciekawostek związanych z ich mieszkańcami, np. o inkaskiej księżniczce i jej skarbach w Niedzicy, o wędrówce posągu ks. Józefa Poniatowskiego (po Warszawie i nie tylko) czy o świetności galerii malarstwa w rogalińskim pałacu.

WarszawaLidzbark WarmińskiSucha k/Siedlec

Patriotyczne wychowanie

      Na przestrzeni wieków, niszczące siły zła pod postacią szwedzkiego potopu, hitlerowskiego barbarzyństwa i bolszewickiej apokalipsy deptały i unicestwiały dorobek pokoleń przodków. Niewielką część obiektów historycznych ocalono wysiłkiem Państwa Polskiego i jego obywateli. Omawiany album przedstawia architekturę wybranych posiadłości polskich królów, arystokracji i szlachty, a w szczególności: Królewskie siedziby, Malownicze zamki, Tajemnicze ruiny, Magnackie rezydencje, Piękne pałace, Dwory i dworki. Większość tych budowli znana jest czytelnikom i wpisana w kanon polskiej tożsamości, tradycji i kultury: Zamek Królewski w Warszawie, Zamek na Wawelu w Krakowie, Pałac w Pszczynie, Zamek w Kórniku, Zamek w Malborku, Pałac w Łańcucie, Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Niezmiennie, od lat, stanowią one cele wycieczek szkolnych, których misją jest wychowanie patriotyczne młodego pokolenia. Dobrze się stało, że znakomici autorzy projektu uwiecznili wizerunki zamków, pałaców i dworów, aby trwały w narodowej pamięci Polaków.

Czerniejewo

Radziejowice
Ogrodzieniec


* zdjęcia własne z książki
 

1 komentarz:

  1. This measure acknowledged that any gambling expansion would require citizens’ approval. Florida sports activities bettors proceed to attend and see whether or not a federal court docket ruling that took away authorized sports activities betting within the state could be overturned on attraction. Both the Seminole Tribe and the Department of Interior have appealed the ruling, and the appellate court docket judges ought to have arguments filed by October 2022. That means {we should|we ought to always|we must always} anticipate a ruling to come back either by the end of 2022 or in 점보카지노 early 2023.

    OdpowiedzUsuń