niedziela, 24 listopada 2024

Legenda Legionów



red. Witold Sienkiewicz

Wydawnictwo Demart 2018





     Opinie trzech portali internetowych o monumentalnym wydawnictwie albumowym "Legenda Legionów. Opowieść o Legionach oraz ludziach Józefa Piłsudskiego" z pewnością umożliwią obiektywną ocenę książki. Imponująca ilość materiałów źródłowych zamieszczonych w publikacji w postaci fotografii, kopii dokumentów, reprodukcji obrazów, repliki map, ilustracje legionistów oraz fragmenty pamiętników i wspomnień pozwalają wzbogacić wiedzę czytelników o Legendzie Legionów.

Tezeusz.pl:Legenda Legionów” jest barwną panoramą czynu legionowego czasów I wojny światowej. Opowiada historię walki zbrojnej polskich żołnierzy i drogę powstania tej niezwykłej formacji. Publikację podzielono na 10 rozdziałów, autorami poszczególnych tekstów są historycy, prawdziwi znawcy opisywanych zagadnień m.in. Michał Klimecki, Jacek M. Majchrowski, Marek Cisek czy Tomasz Nałęcz. Książka opisuje szlak bojowy Legionów, zmagania legionistów z trudami zwykłego dnia, służbę kobiet. Publikacja została wzbogacona dużą liczbą fotografii, rysunków, plakatów oraz planami bitew sporządzonymi na oryginalnych mapach wojskowych. Słowo wstępne do książki napisał Prezydent RP Bronisław Komorowski. 

Rozdz. Na WołyniuRozdz. Pokolenie Józefa Piłsudskiego

Poczytaj.pl: Książka Legenda Legionów to barwna panorama czynu legionowego czasów I wojny światowej. Przeglądając spis treści, czytelnik znajdzie rozdziały dotyczące poglądów i autorytetów pokolenia Józefa Piłsudskiego, działalności kobiet w Legionach, a także opisujące dzień powszedni legionistów czy sztukę i literaturę legionową. Tak szerokie spojrzenie pozwala lepiej zrozumieć, jaką rolę w świadomości Polaków odegrały Legiony i skąd wzięła się ich szczególna sława w kraju i za granicą. Publikację podzielono na dwie części, z których pierwsza ukazuje dzieje Legionów, od ich początków jeszcze przed wybuchem wojny, aż po schyłek istnienia wiosną i latem 1918 roku. Część druga to mozaika tematów składających się na fenomen odysei legionowej.
Książkę wyróżnia bogaty materiał ilustracyjny, w tym unikatowe materiały źródłowe. Tradycyjne ilustracje uzupełniają szczegółowe mapy oparte na planach sytuacyjnych z epoki, a także reprodukcje dokumentów i niepublikowanych fotografii. Przedruki z gazet, rękopisów i pamiętników same w sobie stanowią fascynującą lekturę.
Dziesięcioosobowy zespół autorski składa się z historyków, historyków wojskowości, historyków sztuki i specjalistów od literatury zajmujących się poszczególnymi aspektami opisywanej tematyki. Tworzą go: Marek Cisek, dr Joanna Dufrat, prof. Krzysztof Filipow, Krzysztof Jeżewski, prof. Michał Klimecki, Mirella Kurkowska, Jarosław Kurkowski, prof. Jacek Majchrowski, Wacława Milewska, prof. Tomasz Nałęcz, dr Hanna Szczechowicz, Maria Zientara.

Rozdz. Życie codzienne żołnierzy LegionówRozdz. Polacy o Legionach PolskichRozdz. Legioniści

Lubimyczytac.pl: Historia to nie tylko wojny, a w kontekście książki o wojsku tym łatwiej o tym zapomnieć. Książka Legenda Legionów jest barwną panoramą czynu legionowego czasów pierwszej wojny światowej. Opowiada nie tylko historię walki zbrojnej polskich żołnierzy, ale i drogę powstania tej niezwykłej formacji. Przeglądając spis treści, czytelnik może odnaleźć rozdziały dotyczące poglądów i autorytetów pokolenia Józefa Piłsudskiego, nieznanych kobiet w Legionach, a także opisujące dzień powszedni legionistów czy sztukę Legionów Polskich i literaturę legionową. Tak szerokie spojrzenie pozwala lepiej zrozumieć, jaką rolę w świadomości wszystkich Polaków odegrały legiony i skąd wzięła się ich szczególna sława w kraju i za granicą. Publikację podzielono na dwie części, z których pierwsza ukazuje w sposób przystępny dzieje Legionów od ich zarania jeszcze przed wybuchem wojny, aż po schyłek ich istnienia wiosną i latem 1918 roku. Część druga jest mozaiką tematów kluczowych składających się na fenomen odysei legionowej, której idea zjednoczyła wszystkich wokół jednego celu – pragnienia wolnej i niepodległej ojczyzny. I nie miały tu znaczenia status materialny, pochodzenie ani wykształcenie. Napisaną przez grono wybitnych historyków i znawców tematyki legionowej książkę uzupełnia 51 barwnych map, blisko 800 zdjęć i reprodukcji dokumentów źródłowych, zaopatrzonych w obszerne podpisy mające charakter dodatkowych komentarzy historycznych. 

Rozdz. Znaki "Legionów Polskich"

Rozdz. Pod Łowczówkiem... Rozdz. Pod Łowczówkiem...







* zdjęcia własne z książki


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz