Dlaczego tak?

   Odkąd zaczęłam jeździć w Tatry i odkrywać je dla siebie, zabrałam się również do studiowania lektur opowiadających o Tatrach, Zakopanem i ludziach z nimi związanych. Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że większość wybitnych Polaków miała bardziej lub mniej ścisły kontakt z naszymi górami i ich stolicą. Postanowiłam kolekcjonować książki poruszające wyżej wymienioną tematykę. Zapoznałam się z książką Państwa Pinkwart „Zakopane od A do Z”, a uzupełniałam wiadomości korzystając z wyjątkowego kompendium wiedzy tzn. Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej Państwa Paryskich. W pierwszej kolejności zafascynowała mnie postać legionisty, malarza, zesłańca, poety, marynarza, taternika, narciarza i ratownika Mariusza Zaruskiego.
     Biografie postaci, o których mówiły wymienione przeze mnie pozycje, przepełnione były miłością Ojczyzny i realizacją podstawowych wartości, takich jak prawda, wolność, sprawiedliwość, dobro czy miłość. I to odkrycie było dla mnie olśnieniem, objawieniem i przebudzeniem! Już wiedziałam, jaką tematykę będę zgłębiać korzystając z coraz liczniej pojawiających się publikacji patriotycznych.
    A tymczasem życie sprawiło mi osobliwą niespodziankę! Zauważyłam, że książki same zaczęły mnie szukać, i co ważniejsze, znajdować. Dzięki tym lekturom poznawałam, jak należy rozumieć istotę polskości, a jak pojmować bezwarunkowe umiłowanie Ojczyzny przez najlepszych Synów i Córki Narodu Polskiego. Zachłannie czytane przeze mnie teksty miłośników wszystkiego, co polskie, uświadomiły mi, na czym polega nasza Tożsamość Narodowa i dlaczego właśnie my, Polacy, ponad wszystko umiłowaliśmy sobie tak kosztowne dobra, jak Niepodległość, Wolność, Sprawiedliwość, Honor i Prawdę. 
       Hołduję myśli, jaką wyraził jeden z Największych Polaków: Józef Piłsudski - Komendant, Naczelnik, Marszałek
 "Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium".
        Człowiek ten jest też twórcą perełki z zakresu sztuki motywacji:
 "Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." 
    
O tym wszystkim jest ten blog


Spis treści bloga:

 

PODTEKSTY 

PODJAZDY

MIEJSCA

  Autorzy

Tytuły

Tatry

Bibliosfera

   Dlaczego tak? 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza