Dlaczego tak?

   Odkąd zaczęłam jeździć w Tatry i odkrywać je dla siebie, zabrałam się również do studiowania lektur opowiadających o Tatrach, Zakopanem i ludziach z nimi związanych. Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że większość wybitnych Polaków była w bardziej lub mniej ścisły sposób związana z naszymi górami i ich stolicą. Postanowiłam kolekcjonować książki poruszające tematykę Tatr, Zakopanego i ludzi, którzy swoje życie podporządkowali temu wyjątkowemu miejscu na świecie. Zapoznałam się z książką Państwa Pinkwart „Zakopane od A do Z” a uzupełniałam wiadomości korzystając z wyjątkowego kompendium wiedzy tzn. Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej Państwa Paryskich. W pierwszej kolejności zafascynowała mnie postać legionisty, malarza, zesłańca, poety, marynarza, taternika, narciarza i ratownika Mariusza Zaruskiego.
     Biografie postaci, o których mówiły wymienione przeze mnie pozycje, przepełnione były miłością Ojczyzny i realizacją podstawowych wartości, takich jak prawda, wolność, sprawiedliwość, dobro czy miłość. I to odkrycie było dla mnie olśnieniem, objawieniem i przebudzeniem! Już wiedziałam, jaką tematykę będę zgłębiać korzystając z coraz liczniej pojawiających się publikacji patriotycznych.
    A tymczasem życie sprawiło mi osobliwą niespodziankę! Zauważyłam, że książki same zaczęły mnie szukać, i co ważniejsze, znajdować. Dzięki tym lekturom poznawałam, jak należy rozumieć istotę polskości, a jak pojmować bezwarunkowe umiłowanie Ojczyzny przez najlepszych Synów i Córki Narodu Polskiego. Zachłannie czytane przeze mnie teksty miłośników wszystkiego, co polskie, uświadomiły mi, na czym polega nasza Tożsamość Narodowa i dlaczego właśnie my, Polacy, ponad wszystko umiłowaliśmy sobie tak kosztowne dobra, jak Niepodległość, Wolność, Sprawiedliwość, Honor i Prawdę. 
    W obszarze moich szczególnych zainteresowań znalazły się Kresy, Dwudziestolecie Międzywojenne, Lwów, Ułani, Cichociemni, Żołnierze Wyklęci, Zesłania, Syberia, Powstanie Warszawskie, Dwory Polskie, Państwo Podziemne, Ziemiaństwo, Armia Krajowa, Partyzantka, Oficerowie II RP, Wywiad II RP, Arystokracja, Łagry, Legiony Polskie, Kurierzy itp., itd.
     Hołduję myśli wyrażonej przez jednego z Największych Polaków:
 "Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium".
     Człowiek ten jest też twórcą perełki z zakresu sztuki motywacji:
 "Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." 
   Józef Piłsudski - Komendant, Naczelnik, Marszałek – wydobył spod ziemi Polskę pogrzebaną 123 lata wcześniej przez barbarzyńskich zaborców. Jest On dla mnie uosobieniem Miłości Ojczyzny – poznaję koleje Jego losów, odkrywam nieznane mi wcześniej fakty z Jego życia, przyswajam wiedzę o Jego patriotycznej działalności.
    
O tym wszystkim będzie ten blog


Spis treści bloga:

Posty

  Autorzy

Tytuły

Tatry

Jeszcze ciepłe

Bibliosfera

Dlaczego tak? 

Interesujące linki